Bartoszewski

reżyser: Jerzy Ridan, Jerzy Kowynia

film dokumentalny, Polska, 1998, 42 min.

"Gdyby mi ktoś 60 lat temu, gdy stałem skulony na placu apelowym KL Auschwitz, powiedział, że będę miał przyjaciół Niemców, obywateli demokratycznego i zaprzyjaźnionego kraju, to bym powiedział, że to wariat."

To jedno zdanie Władysława Bartoszewskiego znakomicie podsumowuje bogaty i tragiczny życiorys 79-letniego dziś warszawiaka. Początek jego dorosłego życia przypadł na okres wojny. W 1940 roku jako jeden z tysięcy ludzi trafił do obozu w Oświęcimu, gdzie przydzielono mu numer 4427 i literę "P", oznaczającą więźnia politycznego. Tam, przyglądając się okrucieństwu nazistów, zrozumiał paraliżującą siłę strachu. Z pomocą PCK wiosną 1941 roku opuścił obóz i niemal od razu zaciągnął się do AK. Jako żołnierz stronił od walki zbrojnej i zaangażował się w pomoc Żydom. Powstanie Warszawskie przeżył w Śródmieściu, pracując przy radiostacji. Po wojnie pracował w wydawanej przez PSL Stanisława Mikołajczyka "Gazecie Ludowej". Jednak koniec wojny nie przyniósł Bartoszewskiemu spokoju. W 1946 roku został aresztowany przez władzę ludową.
W więzieniu spędził ponad 6 lat. Na wolność wyszedł na fali "odwilży". Potem pracował jeszcze m.in. w Radiu Wolna Europa i "Tygodniku Powszechnym". Po 1989 roku mocno zaangażował się w poprawę stosunków polsko-niemieckich. Dwukrotnie pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych, a obecnie od 2007 roku jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Bogactwo tych wydarzeń i ich przebieg widzowie poznają dzięki opowieściom samego Bartoszewskiego, ale także innych osób, które wypowiadają się na temat bohatera, w tym m.in. Jerzego Turowicza, Krzysztofa Kozłowskiego, Israela Gutmana, Jana Nowaka Jeziorańskiego, Stanisława Lema i Stefana Kisielewskiego. Twórcy nie starają się nadać dokumentowi statusu pełnej biografii. Film ma charakter opowieści o najważniejszych okresach w życiu Władysława Bartoszewskiego, łączącej wątki z jego życiorysu z przełomowymi dla Polski momentami historycznymi.

Film z cyklu: PORTRETY

Najbliższe emisje

Reklama