Filmy podobne

piątek, 10.04 09:55
piątek, 10.04 11:50
sobota, 11.04 19:05
niedziela, 12.04 19:00
-
-

Galeria

  • Bardzo krótki strajk
  • Bardzo krótki strajk
  • Bardzo krótki strajk
  • Bardzo krótki strajk
  • Bardzo krótki strajk
  • Bardzo krótki strajk
  • Bardzo krótki strajk
  • Bardzo krótki strajk
  • Bardzo krótki strajk

Historia

Bardzo krótki strajk

Bardzo krótki strajk Bardzo krótki strajk Bardzo krótki strajk Grzegorz Królikiewicz Polska 2007

reżyser: Grzegorz Królikiewicz

film dokumentalny, Polska, 2007, 55 min.

13 grudnia 1981 roku komunistyczne władze PRL wprowadziły stan wojenny. Następnego dnia studenci Uniwersytetu Łódzkiego w ramach protestu zorganizowali strajk okupacyjny, który został brutalnie spacyfikowany przez milicję. W 25. rocznicę uczestnicy strajku i dzisiejsi studenci rekonstruują tragiczne wydarzenia w formie psychodramy.

Ferment społeczny i niepodległościowy wywołany jesienią 1980 roku przez "Solidarność" stworzył możliwość dialogu między narodem a rządzącymi komunistami. Dialogu a nie siły. Jak zawsze do buntu szybko dołączyli studenci. Chcieli autonomii polskich uczelni i własnej niezależnej reprezentacji, a także suwerenności, bez kierowniczej roli partii. Gdy nie doczekali się spełnienia tych marzeń, na początku 1981 roku studenci Uniwersytetu Łódzkiego ruszyli do I długiego strajku, zakończonego sukcesem, a gdy w grudniu 1981 roku ogłoszono stan wojenny, ci sami studenci rzucili się do protestu w formie okupacyjnego strajku, zakończonego pacyfikacją.

Film jest złożony zarówno z wypowiedzi bohaterów i świadków tamtych wydarzeń, archiwaliów, jak i sekwencji inscenizowanych. Aby oddać atmosferę tamtych wydarzeń zainscenizowano kilka trudnych scen zbiorowych takich jak, akcja pacyfikacyjna ZOMO na skrzyżowaniu Składowej, Uniwersyteckiej i Narutowicza z udziałem kilkuset osób, oddziałów wojska, ZOMO, samochodów i wozów opancerzonych, wdarcie się oddziałów ZOMO do gmachów Rektoratu i Wydziału Prawa, inscenizacja brutalnego przerwania uczelnianego posiedzenia egzekutywy PZPR w Rektoracie, interwencja ZOMO w Dziekanacie Wydziału Prawa, dewastacja wnętrza i sprzętów w Rektoracie.

W 25. rocznicę okupacyjnego studenckiego strajku, którego inicjatorami byli liderzy Niezależnego Zrzeszenia Studentów i dzisiejsi studenci, również członkowie NZS - próbują w formie psychodramy zrekonstruować strajk, w którym doszło do masakry i prawdopodobnie do śmierci studentki. Celem jest przekazanie ducha czasu, tamtej odwagi i poświęcenia.


CZYTAJ BLOGI PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama