BARDZO DUŻA RODZINA

reżyser: Alex Grasshoff

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1965, 50 min.

Bill i Louise Duke mają 18 dzieci, z czego dwoje bliźniaków.

Podczas gdy najmłodsze dziecko ma jeden roczek, najstarsza 21-letnia córka Bobbi szykuje się do ślubu. Ta wielka rodzina żyje w Seattle w stanie Washington w Ameryce Północnej.

Niniejszy film opowiada o życiu codziennym Państwa Duke'ów, które niesie ze sobą szereg problemów, nieco innych niż te w mniej licznych rodzinach. Każdy dzień zaczyna się o 6 rano kolejką do łazienki. Przed wyjściem do szkoły i do pracy śniadanie serwowane jest niejako na zmiany. Kiedy wszyscy opuszczą dom, na placu boju pozostaje mama - pani Louise, która musi podołać sama obowiązkom domowym: sprzątaniu, zakupom, praniu, prasowaniu, gotowaniu posiłków i opiece nad trojgiem najmłodszych dzieci. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie ilość osób, które musi "obsłużyć".

Film przedstawia nieco humorystyczne spojrzenie na amerykański baby-boom. Ukazuje drobne spięcia, sprzeczki i problemy, nieuniknione w bardzo licznych rodzinach. Najpoważniejszym zadaniem stojącym przed rodziną jest zarządzanie domowym budżetem opartym jedynie na pensji głowy domu - ojca. Codzienne życie rodziny i zarządzanie finansami zasadza się na rygorystycznej organizacji i dyscyplinie. Przypomina to nieco organizację przedsiębiorstwa, w którym każdy dzień jest wyzwaniem odpowiedniej organizacji logistyki, tak aby całość mogła sprawnie funkcjonować.

Najbliższe emisje

Reklama