Galeria

  • Barbie z Damaszku
  • Barbie z Damaszku
  • Barbie z Damaszku

 

Barbie z Damaszku

Barbie z Damaszku Barbie z Damaszku Barbie z Damaszku Diana El Jeiroudi Dania 2008

reżyser: Diana El Jeiroudi

film dokumentalny, Dania, 2008, 53 min.

O ile małe dziewczynki w Europie i Ameryce marzą o lalce Barbie, o tyle w Syrii obiektem ich westchnień jest Fulla. Została wprowadzona na rynek w 2003 roku, dokładnie wtedy, gdy w Arabii Saudyjskiej zakazano sprzedaży Barbie.

Jak tłumaczą jej producenci, Fulla to Barbie orientalna. Choć z wyglądu obie lalki niewiele się różnią, pod względem "charakteru" dzieli je przepaść. W reklamach Fulla jest przedstawiana jako istota uległa, religijna i hołdująca tradycyjnym wartościom. Idealna muzułmanka. Jednak, z której strony by na to nie spojrzeć, jest ona substytutem amerykańskiego produktu.
Widać tu analogię do ogólnej sytuacji Syrii. Teoretycznie kraj znajduje się w strefie wpływów zachodnich (od północy graniczy z Turcją, od wschodu z okupowanym przez USA Irakiem, od południa z prozachodnim Izraelem), ale na co dzień coraz wyraźniej daje się tam zauważyć oznaki rosnącego fundamentalizmu. Nie pozostaje to bez wpływu na losy żyjących w Syrii kobiet. Ich coraz bardziej skomplikowaną sytuację reżyserka DIANA EL JEIROUDI pokazuje na przykładzie Manal, młodej matki, która próbuje pogodzić obowiązki gospodyni domowej z rosnącą chęcią powrotu do zawodu. Przyznaje, że praca to dla niej wolność. Pytanie tylko, czy samo pragnienie wystarczy, by zrealizowała plany. Jak się okazuje, nawet w najbliższym otoczeniu kobiety znajdą się przeciwnicy jej dążeń.
Film był pokazywany na 6. Festiwalu filmowym PLANETE DOC REVIEW.

Najbliższe emisje

Reklama