Galeria

  • BAR MLECZNY
  • BAR MLECZNY
  • BAR MLECZNY

 

BAR MLECZNY

Milkbar

film dokumentalny, Szwecja, 2006, 50 min.

Jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku działało w Polsce 25 tysięcy barów mlecznych, dziś pozostaje ich jedynie 140. Ostatnie takie lokale to najlepsza alternatywa dla zalewających miasta zakładów z fast foodem, choć w walce o klienta wydają się być na straconej pozycji.

Bar "Bywalec" to jeden z takich lokali, pamiętających jeszcze lepsze czasy. Istnieje dzięki uporowi i energii prowadzących go dwóch starszych pań, Danuty i Dzidki. W barze można zjeść niedrogo, a jedzenie jest o wiele bardziej pożywne niż w sieci McDonalds, o której właścicielki lokalu nie mają dobrego zdania. Poniekąd za sprawą wszechobecnego fast foodu miejsca takie jak "Bywalec" egzystują na krawędzi bankructwa. Obie panie zastanawiają się, jak nie dopuścić do upadku baru, kalkując zyski i straty. Gdy siedzą przy stoliku, wypijając niezliczone filiżanki herbaty, jasnym jest, że ich wizja prowadzenia interesu pochodzi z epoki, gdy wszystko było znacznie prostsze.

Szwedzki dokument o ginącym gatunku lokali - barze mlecznym, pokazuje, w jaki sposób współczesna Polska widziana jest z perspektywy zagranicznych filmowców.

Najbliższe emisje

Reklama