⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

BANK ANIOŁKÓW

Frozen Angels

reżyser: Erick Black, Franke Sanolig

dokument, USA/Niemcy, 2005, 58 min.

Mówi się, że w Kalifornii łatwiej jest otworzyć bank spermy, niż pizzerię. Obietnicę doskonałego dziecka dodano do listy zakupów jako element "amerykańskiego marzenia". Skoro istnieje możliwość kontroli ponad 2000 chorób genetycznych w fazie prenatalnej, kto by ryzykował posiadanie dziecka niedoskonałego?

Do listy życzeń coraz częściej dodaje się piękne ciało, wybitną inteligencję czy określony kolor oczu i skóry. W Stanach Zjednoczonych można już nawet zapewnić swojemu dziecku geny zdobywcy nagrody Nobla. Na porządku dziennym są banki spermy, zastępcze matki noszące nie swoje dzieci, badania genotypu i "projektanci" przyszłych dzieci. Dokument zwraca jednak uwagę na brak społecznej dyskusji na ten temat. Próbuje szerzej spojrzeć także na etyczne aspekty tego fenomenu. Teoretycznie jeden dawca może stać się biologicznym ojcem setki osób w tym samym mieście. Co się stanie, jeśli dwie z nich się w sobie zakochają? I czy naprawdę da się stworzyć dziecko idealne? To tylko kilka pytań, na które twórcy "Banku aniołków" szukają odpowiedzi.

Najbliższe emisje

Reklama