⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Filmy podobne

Galeria

  • Banany! Ciąg dalszy
  • Banany! Ciąg dalszy
  • Banany! Ciąg dalszy
  • Banany! Ciąg dalszy

 

Banany! Ciąg dalszy

Banany! Ciąg dalszy Banany! Ciąg dalszy Banany! Ciąg dalszy Fredrik Gertten Szwecja 2011

Big Boys Gone Bananas!

reżyser: Fredrik Gertten

film dokumentalny, Szwecja, 2011, 86 min.

Jak daleko może posunąć się korporacja, aby obronić swoją markę?

Frederik Gertten doświadczył tego zjawiska w pełnej rozciągłości. Jego poprzedni film "Banany!" opowiadał o sprawie sądowej, jaką wytoczyło dwunastu nikaraguańskich robotników owocowemu gigantowi DOLE FOOD Co. Film został zaproszony do konkursu na festiwalu w Los Angeles. Nagle reżyser otrzymał zaskakującą wiadomość - festiwal wycofał "Banany!". Ironiczny artykuł ukazał się w "Los Angeles Business Journal", a Gertten otrzymał od prawników firmy list z poważnymi groźbami.

Od tego właśnie momentu zaczyna się historia jak z thrillera, która jest treścią filmu. Od oskarżenia o zniesławienie poprzez kontrolę mediów i akcję PR-ową przeciw filmowi - to wszystko znalazło odbicie w filmie Gerttena. Reżyser przedstawia jednak nie tylko historię obrony wolności słowa, lecz również opowiada o zdeterminowanej korporacji, która zdolna jest do wszystkiego, aby tę wolność ograniczyć. Jak bowiem tłumaczy jeden z pracowników DOLE z departamentu PR: "Łatwiej dać sobie radę z poczuciem winy, niż ze złą reputacją".

Film był pokazywany na IDFA 2011, Sundance FF 2012 i PLANETE+ DOC FF 2012.


CZYTAJ BLOGI PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama