⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Filmy podobne

Galeria

  • Bananowa sprawiedliwość
  • Bananowa sprawiedliwość
  • Bananowa sprawiedliwość
  • Bananowa sprawiedliwość

 

Bananowa sprawiedliwość

Bananowa sprawiedliwość Bananowa sprawiedliwość Bananowa sprawiedliwość Fredrik Gertten Szwecja 2009

Bananas

reżyser: Fredrik Gertten

film dokumentalny, Szwecja, 2009, 87 min.

Nikaraguańscy robotnicy pracujący na plantacjach bananów w Chinandega wypowiadają sądową wojnę koncernowi Dole Food Corporation. Oskarżają firmę o używanie zabronionych środków chemicznych, które spowodowały śmiertelne choroby i przypadki bezpłodności.

Zdeterminowanych Nikaraguańczyków reprezentuje przed amerykańskim sadem prawnik z Los Angeles, Juan "Accidentes" Dominguez, znany jako specjalista od odszkodowań powypadkowych. Dla Domingueza to największa sprawa w życiu. Jest ona przełomowa również dla całego systemu prawnego - po raz pierwszy amerykański koncern został oskarżony przed sadem w Stanach Zjednoczonych przez pracowników ze swoich zagranicznych oddziałó w (wcześniejsze sprawy kończyły się ugodą). Stawką jest nie tylko przyszłość robotników i ich rodzin, ale także oblicze globalnego biznesu. Sukces Domingueza oznaczałby nie tylko pociągniecie do odpowiedzialności oskarżonej korporacji. Otworzyłby również amerykańskie sady przed innymi ofiarami amerykańskich koncernów.

Wrogami Dole Food stała się też ekipa realizująca film "Bananowa sprawiedliwość". Najpierw prawnicy koncernu próbowali uniemożliwić pokazy filmu na festiwalu w Los Angeles (udało im się doprowadzić do wycofania filmu z konkursu), by później zaatakować bezpośrednio realizatorów, oskarżając ich o oszczerstwo. W październiku 2009 roku pozew został wycofany, dzięki czemu film może być prezentowany na całym świecie.

Najbliższe emisje

Reklama