⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

BAMBERSKA PIEŚŃ. POZNAŃSKIE KURANTY

reżyser: Piotr Zarębski

film dokumentalny, Polska, 1998, 43 min.

Na początku XVIII w. do wsi pod Poznaniem, wyniszczonych i wyludnionych w wyniku wojny ze Szwedami i licznych epidemii, przybywała niemiecka ludność katolicka. Do miejscowości, które dziś są dzielnicami Poznania, na zaproszenie władz miasta, przenieśli się osadnicy z okolic Bambergu.

Bambrzy byli uczciwi, pracowici i wnieśli wielki wkład w rozwój wsi. Władze pruskie liczyły na to, że będą reprezentantami niemieckich interesów w Wielkopolsce, lecz oni w ciągu niecałego wieku spolonizowali się. Brali udział w polskich powstaniach, a podczas II wojny światowej, mimo że groziła im za to śmierć, odmawiali podpisywania Volkslisty. W czasach komunistycznych mieli kłopoty z powodu swoich obco brzmiących nazwisk. Dopiero po 1973 roku mogli ponownie nawiązać kontakty z rodzinnym Bambergiem.

Najbliższe emisje

Reklama