⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

Balto. Bohater psiego zaprzęgu

Balto - a Hero From Alaska

reżyser: Per Kristian Olsen

film dokumentalny, Norwegia, 2011, 56 min.

W 1925 roku pies imieniem Balto uratował od śmierci mieszkańców alaskańskiego miasta Nome. Sława dzielnego husky przeminęła jednak szybko, a psi bohater skazany został na lata udręki i zaniedbania.

Zima 1925 roku upływała na Alasce pod znakiem rekordowych mrozów i ciężkich burz śnieżnych, które odcięły od świata mieszkańców Nome. Na domiar złego w miasteczku rozszalała się epidemia dyfterytu, grożąc zagładą całej populacji. Z pomocą pospieszył wówczas Norweg Hunnar Kaasen ze swym psim zaprzęgiem prowadzonym przez Balto, mieszańca husky z wilkiem. Dzięki ich poświęceniu udało się sprowadzić do Nome serum i zahamować rozwój epidemii. Historia szybko obiegła całą Amerykę, a Balto stał się gwiazdą mediów i filmu. Niestety jego sława nie trwała długo.

"Balto. Bohater psiego zaprzęgu" to opowieść o czworonożnym bohaterze, którego pomnik po dziś dzień stoi w nowojorskim Central Parku.


CZYTAJ BLOGI PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama