⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

BALLADA O DZIKIM ZACHODZIE. WIELCY WODZOWIE INDIAN

reżyser: Stephen Purvis

serial dokumentalny, USA, 1993, 49 min.

Seria o podboju Dzikiego Zachodu. Samotni kowboje, bandy rozbójników, pionierzy, Indianie ... ich drogi przecinają się na bezkresnych równinach i wzgórzach Ameryki Północnej. Narratorem jest piosenkarz i aktor, Kris Kristofferson.

Kolejny odcinek opowiada o sławnym zwycięstwie, jakie Indianie odnieśli nad armią amerykańską w Liftle Big Horn w 1876 roku. Przeszło ono do historii jako masakra dokonana na amerykańskich żołnierzach i często wykorzystywane było jako temat westernów. Jednak filmowa fabuła i historyczna prawda nie wiele mają ze sobą wspólnego.

Większość indiańskich wodzów, negocjowała pokojowy rozejm z rządem amerykańskim zanim na zamieszkane prze Indian tereny przybyli kolonialiści europejscy. Jednak Biali, w 1830 roku, zmusili Indian do przesiedlenia na Zachód od rzeki Missisipi, do dzisiejszej Okhlahomy. Następnie, Kongres amerykański zdecydował, że nie są oni samodzielnym narodem. Niniejszy film ukazuje indiańskich wodzów jako doskonałych dyplomatów i mężów stanu, którzy nigdy nie wstąpiliby na drogę wojny, gdyby nie zmusili ich do tego biali kolonialiści.

Najbliższe emisje

Reklama