⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

BALLADA O DZIKIM ZACHODZIE. PIONIERZY NA ZIEMI OBIECANEJ

reżyser: Stephen Purvis

serial dokumentalny, USA, 1993, 49 min.

Seria o podboju Dzikiego Zachodu. Samotni kowboje, bandy rozbójników, pionierzy, Indianie ... ich drogi przecinają się na bezkresnych równinach i wzgórzach Ameryki Północnej. Narratorem jest piosenkarz i aktor, Kris Kristofferson.

Niniejszy odcinek poświęcony jest życiu pionierów, pierwszych osadników na nieznanych ziemiach Ameryki Północnej. Porzucają swoje domy mając nadzieję na lepszy los, ale także wiedzą, że decydują się na podróż w nieznane. Wśród setek tysięcy odważnych, którzy przemieszczają się na zachód (tylko w okresie między 1841 - 1869 jest ich ok. 500 tysięcy) wielu ogarnia gorączką złota. Liczni sporządzają dzienniki podróży, notując wydarzenia, których są świadkami w czasie drogi. Padają ofiarami epidemii cholery, głodu, umierają z pragnienia z powodu braku dostępu do pitnej wody... Ich podróż nieraz kończy się tragicznie, czasem zaś życie na ziemi obiecanej okazuje się trudniejsze niż tam, skąd wyruszyli. Film przywołuje spisane na papierze wspomnienia niektórych pionierów. Jest wśród nich dziennik Abigail Scott, która wyruszyła ze swymi rodzicami w kierunku Oregonu w 1852 roku.

Najbliższe emisje

Reklama