⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

BALLADA O DZIKIM ZACHODZIE. ODKRYWCY I TRAPERZY

reżyser: Stephen Purvis

serial dokumentalny, USA, 1993, 47 min.

Seria o podboju Dzikiego Zachodu. Samotni kowboje, bandy rozbójników, pionierzy, Indianie ... ich drogi przecinają się na bezkresnych równinach i wzgórzach Ameryki Północnej. Narratorem jest piosenkarz i aktor, Kris Kristofferson.

Niniejszy odcinek poświęcony jest historii działalności traperów, kartografów, i odkrywców, którzy w XIX-tym wieku jako pierwsi przetarli szlaki nieznanych gór i sporządzili mapy nowych terytoriów Stanów Zjednoczonych. Otworzyli w ten sposób drogę osiedlającym się na Zachodzie pionierom. Wśród znanych nazwisk tych śmiałków wymienić należy przede wszystkim Lewisa i Clarka, wysłanych z misją nad rzekę Missouri przez Thomasa Jeffersona, trzeciego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Reżyser wspomina też nazwisko Johna Cotlera, który w 1807 roku odkrył teren obecnie należący do parku narodowego Yellowstone. Wreszcie, poznajemy historię Johna Charlesa Fremonta, który sporządził dokładny opis, łącznie z danymi meteorologicznymi i technicznymi drogi do Oregonu. Jego publikacja, rodzaj przewodnika turystycznego z 1843 roku, odniosła ogromny sukces.

Najbliższe emisje

Reklama