⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Historia

BALLADA O DZIKIM ZACHODZIE. GORĄCZKA ZŁOTA W KALIFORNI

reżyser: Stephen Purvis

serial dokumentalny, USA, 1993, 47 min.

Seria o podboju Dzikiego Zachodu. Samotni kowboje, bandy rozbójników, pionierzy, Indianie. Ich drogi przecinają się na bezkresnych równinach i wzgórzach Ameryki Północnej. Narratorem jest piosenkarz i aktor, Kris Kristofferson.

Około roku 1849 na Dzikim Zachodzie rozpętała się gorączka złota. Tysiące poszukiwaczy cennego kruszcu penetrowało koryta rzek na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Wszystko zaczęło się 24 stycznia 1848 roku, kiedy to James Marshall znalazł złoto w napływach rzecznych w Kaliforni. Początkowo wiadomość o żyle złota utrzymywana była w tajemnicy. Jednak, po upływie kilku miesięcy, rozprzestrzeniła się w wielu stanach. Poszukiwacze, wśród których byli posiadacze kopalni złota, górnicy, oraz drobni amatorzy złotego kruszcu, gromadzili się w obozach, budowanych w pobliżu żył złota. Warunki życia były tam bardzo trudne, wiele marzeń o bogactwie przypłacono życiem. Kolejny etap złotej gorączki przypadł na rok 1862, kiedy to odkryto żyły złota w Newadzie, Kolorado, Wyoming i Arizonie.

Najbliższe emisje

Reklama