⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • Bałkańskie melodie
  • Bałkańskie melodie
  • Bałkańskie melodie
  • Bałkańskie melodie
  • Bałkańskie melodie
  • Bałkańskie melodie
  • Bałkańskie melodie

 

Bałkańskie melodie

Bałkańskie melodie Bałkańskie melodie Bałkańskie melodie Stefan Schwietert Szwajcaria/Niemcy/Bułgaria 2012

Balkan Melodie

reżyser: Stefan Schwietert

film dokumentalny, Szwajcaria/Niemcy/Bułgaria, 2012, 91 min.

Przez ponad 50 lat przedsiębiorca Marcel Cellier wraz z żoną Catherine podróżowali po Bałkanach, zauroczeni tamtejszą muzyką ludową. Ich podróże szybko przekształciły się w życiową pasję. W czasach żelaznej kurtyny takie podróże nie były łatwe. Małżeństwo Cellierów nagrywało muzykę i na taśmie 8 mm dokumentowało podróże. Marcel wprowadził na muzyczne salony świata Georghe Zamfira, który był flecistą lokalnego zespołu ludowego.

Zamfir podbił świat, a ścieżka dźwiękowa do "Dawno temu w Ameryce" zapewniła mu wieczną sławę. Innym wielkim odkryciem Marcela był bułgarski zespół chóralny Le Mystère des Voix Bulgares. Niespotykana skala głosu i oryginalny sposób śpiewu spowodowały, że ten chór kobiecy objechał cały świat. Dziś, w okrojonym składzie, próbuje tworzyć na granicy folku i jazzu.

Film, wykorzystując materiały archiwalne, przybliża nam pionierów fascynacji bogactwem i oryginalnością muzyki Bałkanów oraz pokazuje ich odkrycia. Cellier nie tylko wynajdywał gwiazdy muzyki bałkańskiej, ale co więcej - wydawał ich płyty, otrzymując m. in. Nagrodę Grammy. Dziś, dzięki filmom E. Kusturicy oraz muzyce Bregovica, muzyka bałkańska uzyskała status muzyki popularnej.

Z przyjemnością oglądamy w filmie materiały archiwalne, a także dzisiejsze życie gwiazd muzyki z Bałkanów. Mistyczny Zamfir twierdzi, że rumuńska muzyka ludowa ocali świat. Nowe zespoły bałkańskie, grające muzykę folk, są rozchwytywane na świecie. W filmie wystąpił jeden z nich: Mahai Rai Banda. Może zatem stary mistrz ma rację? Kolejny film muzyczny Stefana Shwieterta, po jego "Accordion Tribe" i "Heimatklaenge", potwierdza, że szwajcarski reżyser ma niezwykły talent do muzycznych opowieści filmowych.

Film był pokazywany na PLANETE+ DOC 2012.


CZYTAJ BLOGI PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama