⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

 

BALENCIAGA

El Enigma. Balenciaga

reżyser: Enrique Portocarrero, Josu Venero

dokument, Hiszpania, 2001, 52 min.

Cristóbal Balenciaga to dziś nazwisko niemal mityczne w świecie mody - synonim piękna, elegancji i harmonii. W pierwszej połowie XX wieku obok Chanel i Diora to on cieszył się największą estymą. Jego rad słuchały nie tylko zwykłe kobiety, ale również koronowane głowy (królowe Hiszpanii i Belgii, księżna Windsoru czy księżna Monaco Grace) i gwiazdy kina (Marlene Dietrich, Ginger Rogers, Ingrid Bergman).

Życiorys Balenciagi przypomina nieco historię bajkowego Kopciuszka. Przyszły kreator urodził się 21 stycznia 1895 roku w hiszpańskiej wiosce Guetaria i dorastał w biedzie. Gdy miał 13 lat w jego życiu pojawiła się bogata protektorka - markiza Casa Torres, która pierwsza zauważyła w małym Cristóbalu twórczą wyobraźnię i talent plastyczny. To także dzięki jej pomocy w 1915 roku młody projektant otworzył w San Sebastian swój pierwszy dom mody pod szyldem "Balenciaga", a pięć lat później drugi w Madrycie. Mimo tych sukcesów w czasie hiszpańskiej wojny domowej wyemigrował do Francji. Prawdziwym przełomem w jego karierze był rok 1937, kiedy zawojował francuski rynek otwierając swój legendarny dom mody w Paryżu przy ulicy George'a V 10. Francuzki były zachwycone jego eleganckim, a zarazem prostym stylem. Dziesięć lat później wprowadził na rynek swoje pierwsze perfumy "Le Dix". W swojej karierze ma też krótki epizod z kinem. Projektował kostiumy do kilku filmów, m.in. do "The Empty Star" dla Marii Felix. Pod koniec lat 60. wrócił do ukochanej Hiszpanii, gdzie zmarł 23 marca 1972 roku. Rok później jego kostiumy były prezentowane w Metropolitan Museum of Art., a w 1986 roku w nowojorskim Fashion Institute of Technology. Przez całe życie twierdził, że dobry kreator musi być "architektem projektu, rzeźbiarzem kształtu, malarzem kolorów, muzykiem harmonii i filozofem umiarkowania". Był inspiracją i mentorem dla takich sław, jak Givenchy, Ungaro, czy Scherrer.

Najbliższe emisje

Reklama