⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • Balenciaga. Krawiec doskonały
  • Balenciaga. Krawiec doskonały
  • Balenciaga. Krawiec doskonały
  • Balenciaga. Krawiec doskonały
  • Balenciaga. Krawiec doskonały
  • Balenciaga. Krawiec doskonały

 

Balenciaga. Krawiec doskonały

Balenciaga. Krawiec doskonały Balenciaga. Krawiec doskonały Balenciaga. Krawiec doskonały Oskar Tejedor Hiszpania 2009

Balenciaga

reżyser: Oskar Tejedor

film dokumentalny, Hiszpania, 2009, 52 min.

Balenciaga znany był z bezgranicznej miłości do sztuki. Często widywano go jak w ciszy i skupieniu przemierza korytarze Luwru. Po latach muzeum uhonorowało go wielką ekspozycją jego prac. Niezwykłe to wyróżnienie jak na projektanta mody, gdyż Balenciaga był prawdziwym artystą krawiectwa.

Cristóbal Balenciaga Eizaguirre urodził się w 1895 roku w baskijskim mieście Getaria nieopodal San Sebastian. Już w wieku 12 lat rozpoczął praktykę jako pomocnik krawca, by wkrótce później stać się protegowanym najważniejszej kobiety w mieście, markizy de Casa Torres, która wysłała go na nauki do Madrytu.

Dzięki solidnemu przygotowaniu krawieckiemu Balenciaga mógł jako jeden z nielicznych projektantów własnymi rękami rysować wzory, a także wycinać i szyć materiał. W 1919 roku otworzył swój butik w San Sebastian, do którego wkrótce dołączyły filie w Madrycie i Barcelonie. Ubrania Baska znajdywały nabywców wśród arystokratów i członków rodziny królewskiej, jednak wybuch wojny domowej zmusił go do przeprowadzki do Paryża. Właśnie we Francji z wielką siłą wybuchła jego rewolucja modowa. Przez całe lata 50. i 60. Balenciaga wnosił innowacje do świata ubioru, aż w 1968 roku zdecydował się przejść na emeryturę. Zmarł cztery lata później, w wieku 77 lat.

Dziedzictwo Balenciagi widać we współczesnej modzie na każdym kroku - w krojach, estetyce, funkcjonalności. To właśnie on podłożył podwaliny pod odzieżowy modernizm, uosabiał dążenie do doskonałości w wykończeniu i prostocie. Był awangardzistą i futurystą wśród projektantów, a do inspiracji jego dorobkiem przyznają się m.in. Oscar de la Renta, André Courr?ges, Emanuel Ungaro, Mila Schön i Hubert de Givenchy. "Balenciaga - krawiec doskonały" to historia trwającego ponad pół wieku romansu Balenciagi z modą, ale także opowieść o ambicji, miłości do sztuki i dążeniu do perfekcji.

Najbliższe emisje

Reklama