⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Filmy podobne

 

Bałagan, czyli wszystko w porządku

Bałagan, czyli wszystko w porządku Bałagan, czyli wszystko w porządku Bałagan, czyli wszystko w porządku Josh Fred Kanada 2008

My Messy Life

reżyser: Josh Fred

film dokumentalny, Kanada, 2008, 52 min.

"Jak możesz żyć w takim bałaganie?", "Twój pokój wygląda jakby bomba w nim wybuchła!", "Zrób w końcu porządek!" - to zdania, które albo często słyszymy, albo wypowiadamy, próbując wpłynąć na naszych bliskich. Twórca dokumentu "Bałagan, czyli wszystko w porządku" zastanawia się, w czym lepszy jest porządek od bałaganu i czy faktycznie bałaganiarstwo powinno być postrzegane jako dysfunkcja społeczna, czy może jako alternatywna aranżacja przestrzeni.

Żyjemy w świecie zorganizowanym, gdzie wszystko powinno mieć swoje miejsce, a porządek jest wysoko cenioną wartością, bez której teoretycznie niemożliwy jest jakikolwiek rozwój. Organizowanie własnej przestrzeni stało się niemalże obowiązkiem i jest jednym z podstawowych czynników decydujących o ocenie drugiej osoby. Półki w księgarniach uginają się od pozycji typu "jak wygrać wojnę z bałaganem", powstają coraz to nowsze serie telewizyjne uczące, jak zostać perfekcyjną panią domu, czy wysyłające do mieszkań bałaganiarzy ekipy składające się z pedantów.

Niechlujstwo jest wyśmiewane, bałaganiarze uważani są za ludzi niedbałych i nieodpowiedzialnych. Czystość i porządek utożsamiane są z dobrą organizacją pracy. Prawda jest jednak taka, że nie wszyscy jesteśmy "uporządkowani". Wiele osób ma bałagan i nie jest w stanie nad nim zapanować. Oczywiście z powodu społecznych uwarunkowań męczy ich poczucie winy, skrzętnie ukrywają swój sekret unikając np. zapraszania do domu gości. Ale czy faktycznie wszyscy powinniśmy dążyć do zaprowadzenia porządku?

Reżyser Josh Freed, którego własne biuro wygląda jak po przejściu trąby powietrznej, wyrusza na spotkanie flejtuchów, aby sprawdzić, czy stereotypy dotyczące niechlujstwa są prawdziwe i czy znajdą się osoby, które mają coś do powiedzenia w obronie bałaganu. Czy faktycznie ludzie uporządkowani są bardziej produktywni i czy bałaganiarze są ofiarami losu?

Najbliższe emisje

Reklama