⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Galeria

  • BAJKI SZCZURA FINKA
  • BAJKI SZCZURA FINKA
  • BAJKI SZCZURA FINKA

Nauka i technika

BAJKI SZCZURA FINKA

Tales of The Rat Fink

reżyser: Ron Mann

film dokumentalny, Kanada, 2006, 76 min.

Gdy po zakończeniu II Wojny Światowej amerykańskie fabryki powróciły do produkcji aut, Amerykanie zastąpili stare wozy nowymi, a wokół miast utworzyły się dzikie cmentarzyska niepotrzebnych maszyn. Wielu ludzi zaczęło buszować po złomowiskach i odnawiać zapomniane samochody. To, co początkowo rozładowywało nerwy weteranów wojennych, zamieniło się w jedną z większych subkultur lat 50-tych.

Jednym z pionierów tego ruchu był Ed "Big Daddy" Roth, wynalazca, konstruktor niebanalnych karoserii, projektant zdobień na odnawianych samochodach, twórca postaci Rata Finka, ikony ruchu Hot Rod. Rat Fink to dziki, śmierdzący i odrażający zwierz - wyraz sprzeciwu wobec "mikimausyzacji" społeczeństwa.

Dokument pokazuje też wielki wpływ Eda Rotha na współczesną popkulturę. To właśnie on zaprojektował pierwsze t-shirty, pokrywając ich bezosobową biel grafiką. Roth, jeśli nie zapoczątkował, to z pewnością niebywale wzbogacił współczesny design. Elementy jego projektów powracają dziś na przedmiotach użytkowych i w ornamentyce przyswojonej przez subkultury i przemysł: w tatuażach, zabawkach, na deskach snowboardowych, deskorolkach i samochodach.

Reżyser Ron Mann oddaje swym filmem hołd Edowi Rothowi w sposób, z którego jego bohater byłby z pewnością zadowolony. Film wyłamuje się konwencjom dokumentalnym w taki sam sposób, w jaki sprzeciwiali się uporządkowanemu światu przerabiający samochody indywidualiści. Bohaterami historii są przede wszystkim auta, które Roth i jemu podobni obdarzali osobowością. Film składa się z interesujących archiwaliów i wstawek animowanych z udziałem Rata Finka, narratora całości. Szczur ciągle daje czadu, a klasyczne wypowiedzi "gadających głów" zastąpiono w filmie wywiadami z... odpicowanymi brykami.

Film jest przykładem nowego sposobu realizacji dokumentu poprzez połączenie archiwaliów z animacją i był prezentowany podczas 4. Festiwalu Światowego Filmu Dokumentalnego PLANETE DOC REVIEW.

Najbliższe emisje

Reklama