⚠ Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Planete+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.

Nauka i technika

BADACZE STAROŻYTNEGO EGIPTU

reżyser: Xavier Simon

film dokumentalny, Francja, 1998, 26 min.

Seria przedstawiająca portrety badaczy, którzy dokonali głośnych odkryć archeologicznych związanych ze starożytnym Egiptem.

ODCINEK 1: Dominique Vivant Denon uczestniczył w wyprawie do Górnego i Dolnego Egiptu zorganizowanej przez Napoleona Bonaparte. W 1802 roku opublikował książki opowiadające o tej podróży. Kiedy został mianowany dyrektorem generalnym muzeów we Francji, zajął się urządzaniem Luwru oraz przeprowadził selekcję dzieł sztuki przywiezionych do Francji w czasach kampanii napoleońskich. W filmie wykorzystano fragmenty filmów o Bonaparte.

ODCINEK 2: Jean-François Champollion był francuskim egiptologiem, profesorem College de France. Jako pierwszy współczesny naukowiec odczytał egipskie pismo hieroglificzne. Już jako młody chłopak interesował się starożytnością i dalekimi krajami. W wieku 13 lat uczył się greki, hebrajskiego i arabskiego, a dwa lata później zaczął zgłębiać język Koptów. Kiedy miał 17 lat przyjechał do Paryża, gdzie podjął naukę w szkole orientalnej. Mając 22 lata objął katedrę historii starożytnej na wydziale literatury w Grenoble. W 1822 roku Champollion ogłosił, że odszyfrował egipskie pismo hieroglificzne. Kilka lat później został mianowany konserwatorem departamentu egipskiego w Luwrze. W 1928 roku wyjechał do Egiptu w towarzystwie naukowców i rysowników. W latach trzydziestych XIX wieku objął katedrę egipskiej historii i archeologii założoną specjalnie dla niego w College de France.

ODCINEK 3: Gaston Maspero, francuski archeolog i egiptolog, dyrektor francuskich wypraw archeologicznych, profesor w College de France, kierował wykopaliskami, między innymi w Sakkara, Deir el - Bahari, Deir el Medineh, pracami archeologicznymi w kilku piramidach oraz badaniami nad sfinksem z Gizy. Opublikował wiele książek naukowych.

ODCINEK 4: George Andrew Reisner był pierwszy znanym amerykańskim egiptologiem. Swoją pracę dokumentował licznymi zdjęciami. Dokonał kilku odkryć, które wraz z technikami, jakie stosował podczas wykopalisk, zapewniły mu wysoką pozycję w świecie specjalistów zajmujących się starożytnym Egiptem.

ODCINEK 5: Film opowiada o Nubii, historycznej krainie, na której terenie znajduje się wiele zabytków z czasów starożytnych. Od IV tysiąclecia p. n. e. bogata w zasoby naturalne, w tym złoto, Nubia była uzależniona od Egiptu. W I tysiącleciu p. n. e. na jej terenie powstało samodzielne państwo Kusz, które przetrwało kilkaset lat. W pierwszych wiekach n. e. Nubia została schrystianizowana. Między 1958 a 1964 rokiem UNESCO patronowało międzynarodowej akcji ratowania nubijskich zabytków, w której udział wzięła między innymi Polska.

Najbliższe emisje

Reklama