Galeria

  • Aż tu nagle, zeszłej zimy
  • Aż tu nagle, zeszłej zimy

 

Aż tu nagle, zeszłej zimy

Aż tu nagle, zeszłej zimy Aż tu nagle, zeszłej zimy Aż tu nagle, zeszłej zimy Gustav Hofer, Luca Ragazz Włochy 2008

Improvvisamente, l´inverno scorso

reżyser: Gustav Hofer, Luca Ragazz

film dokumentalny, Włochy, 2008, 79 min.

"We Włoszech nie ma nikogo, kto mógłby wystąpić przeciwko Watykanowi oraz papieżowi i powiedzieć, że związki partnerskie to nasza polityczna sprawa i zdecydują o nich demokratycznie wybrane przez włoskie społeczeństwo władze" - mówi o podejściu Włochów do homoseksualizmu jeden z twórców filmu Gustav Hofer.

Wydawałoby się, że w zachodnioeuropejskim kraju takim jak Włochy społeczeństwo jest oswojone z myślą o związkach homoseksualistów. Jednak, kiedy w marcu 2006 roku centrolewicowy rząd Romano Prodiego starał się przeforsować ustawę o związkach partnerskich, dając tym samym, żyjącym bez ślubu parom, niezależnie od płci, takie same prawa jak małżeństwom, rozpętała się medialna burza. Propozycja nowego prawa wywołała olbrzymie poruszenie w konserwatywnym i wychowanym na tradycyjnych wartościach włoskim społeczeństwie. Debata spowodowała wybuch agresji w stosunku do mniejszości homoseksualnej. Sytuacja ta sprawiła, że spokojny świat, w którym żyli, będący od 8 lat parą dziennikarze Luca i Gustav, niemal stanął na głowie. Poruszeni homofobią Włochów mężczyźni uzbroili się w kamerę i tydzień po tygodniu śledzili senacką debatę na temat związków partnerskich oraz rozmawiali z uczestnikami demonstracji będącymi zarówno przeciwko jak i za projektem nowej ustawy. Powstały w ten sposób obraz w ironiczny sposób przedstawia trudną sytuację, w jakiej znajdują się homoseksualne pary, którym społeczeństwo odmawia prawa do równego traktowania.

Film został wyróżniony na Berlinale w 2008 roku za "ludzki i osobisty dokument o ważnej i toczącej się cały czas walce kochających się ludzi o możliwość bycia razem". Produkcja została także dostrzeżona na wielu festiwalach na całym świecie m.in. w Seulu, Tel Awiwie oraz Montrealu.

Film z cyklu: SPOŁECZEŃSTWO

Najbliższe emisje

Reklama