AUSTRALIA - KRÓLESTWO PAPUG

Australia, land of parrots

Nasza Planeta, Australia, 2007, 53 min.

Papugi i kakadu zamieszkują całą Australię. W lasach deszczowych na północy kontynentu natknąć można się na imponującą żałobnicę palmowę, w górach łatwo zaobserwować barwną kakadu krasnogłową, a w głębi interioru na drzewach eukaliptusowych żyją świergotki wielobarwne. Antypody to prawdziwy raj dla tych niezwykłych ptaków.

Dwieście lat temu do Australii przybyli osadnicy z Europy, zmieniając krajobraz kontynentu. Dla wielu gatunków ingerencja białego człowieka w naturę oznaczała zagładę. Jednak nie dla papug. Te nauczyły się wykorzystywać do własnych celów bliską obecność miejscowych farmerów, w niektórych wypadkach nawet skutecznie krzyżując im szyki.

Efektownie zrealizowany dokument "Australia. Królestwo papug" zabiera widza w podróż do krainy, która od wieków pozostaje we władaniu tych fascynujących ptaków. Twórcy pokazują występującą wśród nich różnorodność, ich nawyki oraz zagrażające im niebezpieczeństwa. Ponadto przedstawiają naukowców, dla których papugi są największą pasją oraz farmerów, dla których są zmorą.

Najbliższe emisje

Reklama