Historia

AUSCHWITZ. CZY ŚWIAT WIEDZIAŁ?

Auschwitz: le monde savait-il?

reżyser: Didier Martiny

film dokumentalny, Francja, 2005, 52 min.

Pierwsze gazowanie cyklonem B przeprowadzono 03 września 1941 roku. Do tej pory używała go w Oświęcimiu firma Tesch und Stabenow do tępienia robactwa. W zapchanych celach śmierć następowała natychmiast. Krótki, prawie zdławiony krzyk i już było po wszystkim. O śmiertelnym rezultacie dowództwo obozu poinformowało Berlin i środek ten został przyjęty do szybkiego, masowego wytracania tysięcy ludzi.

Auschwitz to najsłynniejszy nazistowski obóz koncentracyjny, położony około 60 kilometrów od Krakowa. Istniał w latach 1940 - 1945. Początkowo był przeznaczony do przetrzymywania polskich inteligentów oraz Polaków czynnie walczących z okupantem. Osadzono w nim wielu młodych ludzi, którzy próbowali przyłączyć się do ruchu oporu lub nielegalnie przekroczyć granicę, by walczyć w szeregach polskiej armii. Z czasem zaczęto kierować tam niemieckich przestępców kryminalnych, homoseksualistów, Cyganów, Żydów, radzieckich jeńców wojennych oraz obywateli innych państw. Więźniowie ginęli wskutek głodu, ponadludzkiej pracy, chorób, egzekucji, tortur, zbrodniczych eksperymentów medycznych i zagazowań. W Auschwitz znaleźli się m.in. rzeźbiarz i malarz Xawery Dunikowski, węgierski laureat Nobla w dziedzinie literatury Imre Kertesz, premier rządu Józef Cyrankiewicz czy święty Maksymilian Kolbe.

Dziś Oświęcim jest symbolem Holocaustu, miejscem, gdzie realizowano ideologię III Rzeszy. Jej celem było podbicie Europy dla stworzenia nowego, rasistowskiego i antysemickiego porządku, według którego ludzie dzielili się na aryjską rasę panów (Vollmenschen) i niepełnowartościowych, przeznaczonych do eksterminacji podludzi (Untermenschen). Do tej ostatniej grupy zaliczani byli przede wszystkim Żydzi. Dziś statystyki mówią, że zginęło ich tam około miliona z całej Europy.

Czy świat wiedział o istnieniu piekła oświęcimskiego i ludobójstwie, którego tam dokonano? Czy ktokolwiek znał plany Hitlera, a jeśli tak - co zrobił, by go powstrzymać? Kto naprawdę wiedział, co działo się za murami obozu? I dlaczego tak długo nikt o tym nie mówił? Dokument "Auschwitz - czy świat wiedział?" to próba odpowiedzi na pytanie o bierność ludzi, którzy doskonale zdawali sobie sprawę z oświęcimskiej zagłady, ale z tylko sobie znanych pobudek nie podjęli żadnych działań.

Najbliższe emisje

Reklama