AUGUST SANDER - OKRUTNA PRAWDA FOTOGRAFII

August Sander - Menschen des 20. Jahrhunderts

reżyser: Reiner Holzemer

film dokumentalny, Niemcy, 2002, 44 min.

Pasjonaci malarstwa bez trudu rozpoznają obrazy Picassa, architektury - projekty Gaudiego. W obu przypadkach mamy do czynienia z indywidualnościami twórczymi, których prace charakteryzują się sobie tylko właściwymi, niepowtarzalnymi cechami. Podobnie jest w przypadku Augusta Sandera.

August Sander przeszedł do historii za sprawą fotografii przedstawiających przekrój społeczeństwa niemieckiego z początku XX wieku, które zawarł w swoim głównym dziele "Ludzie XX wieku". Interesował się wieloma tematami, począwszy od portretów i zdjęć krajobrazów, a skończywszy na fotografiach architektury i obiektów przemysłowych. Jego najważniejsze prace powstawały w Kolonii w wyniku współpracy z grupą nowoczesnych, progresywnych artystów. August Sander sportretował jak nikt inny w Niemczech czas, w którym żył i społeczeństwo niemieckie. Przedstawił nowopowstałą warstwę społeczną - robotników i rzemieślników w dużych miastach - wynik industrializacji i produkcji oraz zmianę wizerunku kobiety w środowisku miejskim. Niezwykły jest sposób, w jaki Sander fotografował ludzi niezależnie od przynależności do grupy społecznej czy środowiska. Zawsze traktował ich z równym dystansem i respektem podkreślając indywidualność w każdym człowieku.

Reiner Holzemer, reżyser dokumentu "August Sander - okrutna prawda fotografii", dotarł do osób, które znały Sandera osobiście, między innymi do jego córki i dawnej asystentki. W filmie pojawiają się także unikatowe autoportrety Sandera i fotografie, które znalazły się w domowym archiwum twórcy.

Najbliższe emisje

Reklama