Filmy podobne

Galeria

  • ASTROBOY W KRAINIE ROBOTÓW
  • ASTROBOY W KRAINIE ROBOTÓW
  • ASTROBOY W KRAINIE ROBOTÓW
  • ASTROBOY W KRAINIE ROBOTÓW
  • ASTROBOY W KRAINIE ROBOTÓW

Nauka i technika

ASTROBOY W KRAINIE ROBOTÓW

ASTROBOY W KRAINIE ROBOTÓW ASTROBOY W KRAINIE ROBOTÓW ASTROBOY W KRAINIE ROBOTÓW Marc Caro Francja 2008

Astroboy A Roboland

reżyser: Marc Caro

film dokumentalny, Francja, 2008, 53 min.

Ponad pół wieku temu japoński artysta Osamu Tezuka stworzył postać mechanicznego chłopca Astroboya, dając wyraz odwiecznej fantazji o skonstruowaniu sztucznego człowieka. Szacuje się, że do roku 2015 w japońskich domach pracować będzie około 13 milionów robotów użytkowych - każda rodzina doczeka się własnego Astroboya, a wyspy Nipponu staną się prawdziwą Robolandią.

Wychowani w politeistycznej religii Japończycy wierzą, że niemal każdy obiekt ma duszę. Sztuczny twór ludzkich rąk traktowany jest przez nich prawie jak istota. Dlatego nie mają żadnych oporów przed konstruowaniem humanoidalnych robotów, co w innych częściach świata uchodzi za pomysł niemalże niemoralny.

Pierwsze próby naśladowania życia w mechanice podejmowano już w epoce Edo (1603-1868), gdy konstruowano automaty zdolne do wykonywania prostych czynności. Po II wojnie światowej Japończycy popuścili wodzy wyobraźni, snując fantazje na temat futurystycznych robotów. Najśmielszą wizję przedstawił Osamu Tezuka, artysta nazywany dziś ojcem mangi i filmu anime. Jego Astroboy, cybernetyczny chłopiec stworzony, by pomagać ludziom, zawładnął wyobraźnią kilku pokoleń.

W XXI wieku komiksowa fikcja jest coraz bliższa urzeczywistnienia. Postęp robotyki można w Japonii zauważyć na każdym kroku. Autorzy filmu "Astroboy w krainie robotów" przyglądają się uważnie zakorzenionemu w japońskiej kulturze mitowi sztucznego człowieka, który przestaje już być tylko i wyłącznie mitem. Kamery filmowców zaglądają na turniej piłkarski z udziałem czworonożnych robotów, odwiedzają dom programisty, który stworzył roboty dla swojej rodziny, spacerują po wystawach nowych technologii, rozmawiają z całym tabunem naukowców. Wszystko to po to, aby przybliżyć ten niezwykły japoński fenomen i zastanowić się nad możliwościami wykorzystania wyspecjalizowanych mechanizmów w różnych dziedzinach życia. Mieszkańcy Nipponu głowią się bowiem nad tym, jak zaprzęgnąć roboty do pracy np. przy opiece nad ludźmi w podeszłym wieku.

"Astroboy krainie robotów" to fascynująca podróż w przyszłość, jaka w Kraju Kwitnącej Wiśni rozgrywa się już w teraźniejszości. To wyprawa ścieżkami Astroboya, prowadzącymi do futurystycznej Robolandii.

Najbliższe emisje

Reklama