Galeria

  • Arktyka bez lodu
  • Arktyka bez lodu
  • Arktyka bez lodu
  • Arktyka bez lodu
  • Arktyka bez lodu
  • Arktyka bez lodu

 

Arktyka bez lodu

Arktyka bez lodu Arktyka bez lodu Arktyka bez lodu Kristina von Hlatky Kanada 2009

The Rapidly Changing Arctic

reżyser: Kristina von Hlatky

film dokumentalny, Kanada, 2009, 3 x 44 min.

Arktyka - kraina lodu, śniegu i polarnych niedźwiedzi odchodzi w niepamięć. Przyszłość bieguna północnego jawi się pod znakiem rurociągów, rafinerii ropy i wielkich statków handlowych. Tymczasem postępujące topnienie arktycznych lodów zagraża całemu światu.

Lody Arktyki znikają w oczach, roztapiane w konsekwencji globalnego ocieplenia. Jednocześnie przybywa korporacji chętnych do wydobywania tamtejszych złóż surowców, metali, diamentów, ropy i gazu. Pozbawione mas lodu, północne wody stają się żeglowne dla statków handlowych, a porty takie jak, Churchill w Kanadzie czy rosyjski Murmańsk już liczą przyszłe zyski. Nikt jednak nie przejmuje się losem miejscowych Inuitów ani arktycznej fauny i flory. Najbardziej fatalny scenariusz zakłada, że latem 2013 roku Ocean Arktyczny zostanie na pewien czas zupełnie pozbawiony lodu. Trudno przewidzieć konsekwencje ziszczenia tej prognozy, lecz jedno jest pewne - odczujemy je wszyscy.

"Arktyka bez lodu" to trzyodcinkowy serial zrealizowany z udziałem wybitnych naukowców, kręcony podczas wypraw na biegun północny. Jego narratorem jest światowej sławy kanadyjski zoolog David Suzuki.

Najbliższe emisje

Reklama