Historia

ARISTIDE I NIEUSTAJĄCA REWOLUCJA

Artistide and the Endless Revolution

reżyser: Nicolas Rossier

film dokumentalny, USA, 2005, 82 min.

Dokument przypomina tragiczne wydarzenia, które wstrząsały Haiti podczas kadencji demokratycznie wybranego prezydenta Jeana-Bertranda Aristide.

Aristade, pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Haiti, zanim zajął się polityką studiował teologię, a w 1983 roku został wyświęcony na księdza. Kościół jednak wykluczył go już pięć lat później za przekroczenie granicy między religią i polityką. Powodem było zaangażowanie się Aristide w ruch przeciwko tyranii Jeana-Claude'a Duvaliera - niepokorny kaznodzieja kilkakrotnie wówczas uniknął zamachu na swoje życie. Na czele państwa Aristide stanął w 1990 roku, ale już niedługo później jego rząd obaliła wojskowa junta pod dowództwem Raoula Cédrasa.

Dokument Nicolasa Rossiera, który materiały do filmu zbierał na Haiti, w Pretorii, Bostonie, Miami, Nowym Jorku i Barbados, przypomina najtragiczniejsze wydarzenia prezydentury Aristide, a także wnika w kulturę i historię Haiti, aby wyjaśnić polityczne konflikty, które ten ubogi kraj doprowadziły na granicę upadku.

Najbliższe emisje

Reklama