Galeria

  • Argentyna idzie na terapię
  • Argentyna idzie na terapię

 

Argentyna idzie na terapię

Argentyna idzie na terapię Argentyna idzie na terapię Argentyna idzie na terapię Adam Barnett i Simon Deeley Argentyna/Wielka Brytania 2009

Argentina in Therapy

reżyser: Adam Barnett i Simon Deeley

film dokumentalny, Argentyna/Wielka Brytania, 2009, 58 min.

Buenos Aires jest od lat światową stolicą psychoanalizy. W argentyńskiej metropolii pracuje dwa razy więcej naśladowców Freuda, niż w Nowym Jorku czy Los Angeles. Dla milionów mieszkańców południowoamerykańskiego kraju sesja na kozetce stała się czynnością równie rutynową, co wizyta u fryzjera.

Popularność psychoterapii sugeruje, że neuroza to narodowa choroba Argentyńczyków? Co jest przyczyną tej dziwnej obsesji? Niektórzy wskazują na traumatyczne doświadczenia przeszłości - lata brutalnej wojskowej dyktatury, wojnę o Falklandy czy niedawny krach ekonomiczny. Tymczasem Sonia Abadi, zajmująca się zarówno psychoanalizą, jak i śpiewem w zespole wykonującym tango, twierdzi, że melancholia muzyki oraz psychoanaliza są wytworami imigranckiej kultury zakorzenionej w świadomości Argentyńczyków.

Twórcy filmu "Argentyna idzie na terapię" przyglądają się osobliwemu argentyńskiemu fenomenowi, rozmawiając z ludźmi takimi jak Sonia czy młody dziennikarz Guido. Ten drugi - odwiedzający lekarskie gabinety niemal od dziecka - przekonuje, że nie ma nic ważniejszego od zdrowia psychicznego. A aby je zachować, trzeba być gotowym do wyrzeczeń.

Najbliższe emisje

Reklama