Galeria

  • ARCHEOLOGICZNA PODRÓŻ DO PERU
  • ARCHEOLOGICZNA PODRÓŻ DO PERU
  • ARCHEOLOGICZNA PODRÓŻ DO PERU

 

ARCHEOLOGICZNA PODRÓŻ DO PERU

ARCHEOLOGICZNA PODRÓŻ DO PERU ARCHEOLOGICZNA PODRÓŻ DO PERU ARCHEOLOGICZNA PODRÓŻ DO PERU Katarzyna Masin Polska 2007

reżyser: Katarzyna Masin

film dokumentalny, Polska, 2007, 26 min.

O pracy polskich archeologów w Peru oraz najsłynniejszych zabytkach, które stworzył starożytny lud Inków.

Pierwszy odcinek przedstawia Tablada de Lurin, której odkrywcą jest prof. Krzysztof Makowski. W tym niezwykłym miejscu, położonym na wysokości ponad 2000 m. n.p.m., odkryto kilkupiętrowe budynki mieszkalne. W ich sąsiedztwie chowano zmarłych wraz z bogatą zastawą grobową. Zobaczymy starożytne ruiny kultowego Pachacamac, wielkiego ośrodka religijnego, gdzie znajdowała się świątynia boga Pachamaca, cel pielgrzymek wszystkich ludów starożytnego Peru. Pokazano także Świątynię Słońca, która składa się z 5 tarasów, połączonych schodami, prowadzącymi na szczyt piramidy. Jej mury są ozdobione blankami, skąd doskonale widać otaczający Pachacamac i Ocean Spokojny.

W drugim odcinku odwiedzimy drugie co do wielkości miasto Peru - Arequipę, popularnie zwane Białym Miastem. W tamtejszym muzeum archeologicznym zgromadzono kolekcję starożytnych mumii inkaskich. Udamy się pod wulkan Nevado Coropuna, świętą górę Inków o wysokości ponad 4000 m. n.p.m., gdzie twórcy serii byli świadkami odkrycia tajemniczego kamienia pokrytego nigdzie dotąd niespotykanym pismem.

Ostatni odcinek mówi o tym, jak współczesność miesza się z tradycją, jak obecnie żyją potomkowie starożytnych Inków w domach budowanych z suszonej na słońcu cegły adobe. Obecnie stosowane techniki budowlane nie zmieniły się od prawie 500 lat. Zobaczymy Pisac, gdzie co niedzielę odbywają się targi ludowe. W ten sposób miejscowa ludność dochowuje wierności dawnym obyczajom. Koło miasteczka są położone ruiny kompleksu świątynnego, gdzie odbywały się liczne ceremonie religijne ku czci boga słońca Inti. Reżyserka odwiedziła także Ollantaytambo, starożytne miasto zbudowane z megalitycznych kamieni. Do tej pory nie rozwiązano największej zagadki tamtych czasów - jak Inkowie transportowali kilkutonowe kamienie? Ostatnim celem podróży jest największa atrakcja turystyczna Peru - Machu Picchu - starożytne miasto Inków.

Najbliższe emisje

Reklama