Nauka i technika

ARACHNOFOBIA

Arachnophobia

reżyser: Alvaro Mendoza

film dokumentalny, Hiszpania, 2004, 50 min.

Który dziwny mechanizm powoduje w nas panikę na widok małego pajączka? Odpowiedzi szukają twórcy dokumentu "Arachnofobia".

Lęk lub strach w sytuacjach zagrożenia to normalna reakcja obronna naszego organizmu. Jednak istnieje ogromna różnica pomiędzy strachem dotyczącym ludzi zdrowych a patologicznym lękiem osób cierpiących na fobie. Tutaj lęk jest irracjonalny. Niektóre osoby cierpią na arachnofobię, czyli odczuwają nieuzasadniony lęk przed pająkami. Są one dla nich odpychającymi stworzeniami, a sam ich widok może spowodować krzyk, histerię i ucieczkę. Inni z kolei nie mogą wydusić z siebie słowa i zachowują się jak sparaliżowani.

Jeśli rozważymy, że z ponad 35.000 gatunków ukąszenie tylko trzydziestu jest trujące, możemy zobaczyć, że nasze lęki nie mają żadnego uzasadnienia. Jednak rozpoznanie wroga jest pierwszym krokiem w terapii, która polega na skonfrontowaniu pacjenta z przedmiotem lęku: lekarz najpierw oswaja chorego z pająkiem na zdjęciu, potem zabawką, a na końcu z żywym stworzeniem. Dane mówią, że fobie są uleczalne w procesie psychoterapeutycznym.

W filmie dokumentalnym "Arachnofobia" twórcy przedstawili rozmaite gatunki pająków, ich życie codzienne i zachowanie. Patrząc na setki tych kolorowych zwierząt, głównie niegroźnych dla ludzkiego życia, powstaje pytanie: "Czego się naprawdę boimy?".

Najbliższe emisje

Reklama