Filmy podobne

środa, 1.04 12:00
środa, 1.04 14:00
środa, 1.04 20:00
-
-

Galeria

  • Apollo 17. Ostatni zdobywcy Księżyca
  • Apollo 17. Ostatni zdobywcy Księżyca
  • Apollo 17. Ostatni zdobywcy Księżyca

Nauka i technika

Apollo 17. Ostatni zdobywcy Księżyca

Apollo 17. Ostatni zdobywcy Księżyca Apollo 17. Ostatni zdobywcy Księżyca Apollo 17. Ostatni zdobywcy Księżyca Elliot Weaver, Alexander Weaver Wlk. Brytania 2010

Apollo 17: The Untold Story of the Last Men on the Moon

reżyser: Elliot Weaver, Alexander Weaver

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 2010, 56 min.

Kosmiczny program Apollo był największym technologicznym przedsięwzięciem w historii ludzkości. W 1972 roku, wraz ze spadkiem politycznego i publicznego zainteresowania eksploracją kosmosu, zrezygnowano z trzech ostatnich misji. Astronauci biorący udział w ekspedycji Apollo 17 stali się tym samym ostatnimi ludźmi, którym dane było stąpać po powierzchni Księżyca.

"Jack, zabierajmy stąd tę staruszkę" - miał powiedzieć astronauta Eugene Cernan na dwadzieścia sekund przed oderwaniem lądownika od Księżyca. Przez poprzednie trzy dni Cernan, Harrison Schmitt i Ronald Evans zbierali na powierzchni ziemskiego satelity próbki do badań. Słowa amerykańskiego kosmonauty miały okazać się ostatnimi wypowiedzianymi w tak niecodziennej scenerii.

Dziś misja Apollo 17 uchodzi za ukoronowanie tej wielkiej gwiezdnej odysei. Dzięki archiwalnym nagraniom ze zbiorów NASA oraz wywiadom z naukowcami zaangażowanymi w program, wydarzenia sprzed 40 lat rozgrywają się na nowo w tym intrygującym filmie popularnonaukowym.

Najbliższe emisje

Reklama