ANTYBIOTYKI - LECZĄ CZY ZABIJAJĄ?

Antibiotics: Kill or Cure?

film dokumentalny, Szwecja, 2004, 50 min.

Dokument przedstawiający konsekwencje nadużywania antybiotyków w leczeniu chorób zakaźnych.

Wiek XX to wiek antybiotyków. Za odkrycie penicyliny w 1945 roku grupa trzech naukowców otrzymała Nagrodę Nobla. Lekarze na całym świecie dostali do ręki broń do walki z chorobami zakaźnymi, które uśmierciły miliony osób. Jednak w XXI wieku zachodnia społeczność stanęła w obliczu nowego i przerażającego zagrożenia porównywalnego do zakażeń gronkowcem.

Dziennikarz śledczy BBC - Donal MacIntyre przedstawia szokujące odkrycia - w jaki sposób niewłaściwe wykorzystanie antybiotyków oraz niektóre praktyki lekarskie zapędziły środowisko medyczne i pacjentów w ślepą uliczkę. Do punktu, w którym wzrost niektórych infekcji jest praktycznie nie do zatrzymania. Okazuje się, że coraz częściej leczymy się antybiotykami, które lekarze przepisują odruchowo lub na żądanie pacjentów. Przez to uodporniamy się na ich działanie. Stosowanie antybiotyków nie jest nieszkodliwe - atakują one procesy syntezy białek, kwasów nukleinowych oraz wpływają szkodliwie na naszą florę bakteryjną. Coraz bardziej przerażająca jest także perspektywa, że szpitale, w których powinniśmy zdrowieć, w rzeczywistości są miejscami, gdzie możemy się zarazić.

Kontrowersyjny dokument "Antybiotyki: leczą czy zabijają?" został zrealizowany w formie sondy ulicznej i daje pełny obraz dzisiejszej sytuacji. Przedstawia środki ostrożności, które musimy przedsięwziąć, by zapewnić sobie bezpieczeństwo na tyle, by zabójcze choroby po raz kolejny nie wymknęły się spod kontroli społeczeństwa i lekarzy.

Najbliższe emisje

Reklama