ANTONIO LIGABUE. MALARSTWO ODMIEŃCA

ANTONIO LIGABUE. MALARSTWO ODMIEŃCA ANTONIO LIGABUE. MALARSTWO ODMIEŃCA ANTONIO LIGABUE. MALARSTWO ODMIEŃCA Salvatore Nocita Włochy 2009

Antonio Ligabue

reżyser: Salvatore Nocita

film dokumentalny, Włochy, 2009, 69 min.

Żył w latach 1899-1965 i naprawdę nazywał się Antonio Laccabue. Był jednym z głównych przedstawicieli prymitywizmu w malarstwie, lub sztuki naiwnej inaczej mówiąc, tworzonej przez artystów nieprofesjonalnych, chorych psychicznie lub niepełnosprawnych umysłowo.

Obrazy w prymitywizmie przypominają rysunki dzieci, charakteryzują się zdeformowaną przestrzenią i perspektywą, prostymi technikami malarskimi, przywiązaniem do szczegółu oraz licznymi odwołaniami do świata magicznego i symbolicznego. Narratorem w filmie jest Flavio Bucci, aktor, który w 1980 ro ku wcielił się w postać genialnego i szalonego artysty samouka Antonia Ligabue. Zabiera widza do miejsc, gdzie sławny malarz żył, opowiada o jego chorobie psychicznej i kluczowych wydarzeniach z życia. Rozmawia z ekspertami o geniuszu Ligabue i jego wpływie na malarstwo XX wieku. Całość wzbogacają archiwalne materiały filmowe, które oddają klimat epoki, w której słynny artysta tworzył.

Najbliższe emisje

Reklama