Galeria

  • Anselm Kiefer. Artysta przy pracy
  • Anselm Kiefer. Artysta przy pracy

 

Anselm Kiefer. Artysta przy pracy

Anselm Kiefer. Artysta przy pracy Anselm Kiefer. Artysta przy pracy Anselm Kiefer. Artysta przy pracy Sophie Fiennes Francja/Holandia/Wielka Brytania 2010

Over Your Cities the Grass Will Grow

reżyser: Sophie Fiennes

film dokumentalny, Francja/Holandia/Wielka Brytania, 2010, 53 min.

W 1993 roku Anselm Kiefer zamienił swe dotychczasowe miejsce pracy, opuszczoną cegielnię w niemieckim Buchen na zrujnowaną przędzalnię niedaleko Barjac w południowej Francji. Zaraz po przeprowadzce niemiecki artysta rozpoczął tworzenie dzieła swojego życia - wielkiego kompleksu artystycznego.

Korytarze, archiwa, instalacje, magazyny, komnaty... Niczym osobliwa wioska, centrum La Ribaute rozciąga się na 35 hektarach post-industrialnego pejzażu. Przez piętnaście lat Anselm Kiefer adaptował stare przemysłowe budynki na studia, pawilony i galerie, łącząc je wykopanym przez samego siebie podziemnym tunelem. W jego wielkim dziele kreacja i destrukcja szły zawsze ramię w ramię, a sam twórca wznosił niezwykłe instalacje, wykorzystując wszystko, co tylko miał pod ręką - ołów, beton, popiół, kwas, drewno, szkło. Pod jego bacznym okiem La Ribaute wzrosło niczym monumentalny pomnik konceptualnej sztuki. Twórca tego imponującego centrum pozostaje jednym z najciekawszych, wciąż poszukujących niemieckich artystów. Urodzony w 1945 roku, sławę zyskał 35 lat później, jako reprezentant Niemiec na biennale w Wenecji. Jego fotografie, rzeźby i obrazy są dziś obiektem pożądania galerii i prywatnych kolekcjonerów, a wystawy organizowały mu m.in. Muzeum Guggenheima w Bilbao oraz paryskie Grand Palais.
"Anselm Kiefer. Artysta przy pracy" stwarza niecodzienną okazję przyjrzenia się z bliska osobliwemu warsztatowi Kiefera. Reżyserka SOPHIE FIENNES wniknęła z kamerą w monstrualne trzewia La Ribaute i sportretowała jego pełną rozmachu sztukę. Prezentowany na festiwalu w Cannes dokument to także swoisty list pożegnalny Kiefera do dzieła jego życia - w 2008 roku opuścił on bowiem kompleks pod Barjac i przeniósł się do Paryża, gdzie obecnie mieszka i tworzy.

Najbliższe emisje

Reklama