Filmy podobne

wtorek, 14.04 18:30
-
-

Galeria

  • ANNAPURNA NA LEKKO
  • ANNAPURNA NA LEKKO
  • ANNAPURNA NA LEKKO

 

ANNAPURNA NA LEKKO

ANNAPURNA NA LEKKO ANNAPURNA NA LEKKO ANNAPURNA NA LEKKO Dariusz Załuski Polska 2008

reżyser: Dariusz Załuski

film dokumentalny, Polska, 2008, 25 min.

Relacja z wiosennej wyprawy na Annapurnę Piotra Pustelnika, Piotra Morawskiego, Petera Hamora i Dariusza Załuskiego. Czy przejście trudnej, północno-zachodniej ściany w dobrym stylu, ale bez wejścia na szczyt to sukces?

Jej wysokość Annapurna to dziesiąty pod względem wysokości szczyt Ziemi, który mierzy 8 091 m n.p.m. Jest wyjątkowo niebezpieczną górą ze względu na dużą rozległość masywu, co potęguje niebezpieczeństwo lawin i opadów śniegu. Do tej pory Annapurnę udało się zdobyć tylko dwukrotnie - ekipie francuskiej w 1950 i brytyjskiej w 1970 roku. Z polskich himalaistów na górę nie udało się wejść ani Jerzemu Kukuczce ani Wandzie Rutkiewicz.

Bohaterzy dokumentu "Annapurna na lekko" to czołówka współczesnego himalaizmu. Jest to także ostatni film zrealizowany z udziałem Piotra Morawskiego - najlepszego polskiego himalaisty młodego pokolenia, który zginął w kwietniu 2009 roku na stokach Dhaulagiri. Atutem dokumentu są przede wszystkim przepiękne zdjęcia z tej ekstremalnie trudnej akcji górskiej, za które autor został uhonorowany Nagrodą Specjalną na XIII PFG w Lądku Zdroju. Dariusz Załuski zdobył także Grand Prix na 6. Festiwalu Filmów Górskich w Krakowie oraz Nagrodę za najlepszy film górski na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Vancouver 2009.

Najbliższe emisje

Reklama