Galeria

  • ANNA, SIEDEM LAT NA FRONCIE
  • ANNA, SIEDEM LAT NA FRONCIE
  • ANNA, SIEDEM LAT NA FRONCIE
  • ANNA, SIEDEM LAT NA FRONCIE
  • ANNA, SIEDEM LAT NA FRONCIE
  • ANNA, SIEDEM LAT NA FRONCIE

 

ANNA, SIEDEM LAT NA FRONCIE

Anna, Seven Years On The Frontline

reżyser: Masha Novikova

film dokumentalny, Holandia, 2008, 78 min.

07 października 2006 roku, w dniu 54 urodzin Władimira Putina zginęła Anna Politkowska, obrończyni praw człowieka i jedna z najsłynniejszych rosyjskich dziennikarek.

Została zastrzelona na klatce schodowej swojego domu, gdy czekała na windę. Sprawcy zabójstwa do dziś nie znaleziono. Wciąż nie ujawniono też informacji na temat osób, które mogły mieć coś wspólnego z tym morderstwem.

Na film składają się archiwalne zdjęcia, dzięki którym oglądamy dziennikarkę przy pracy, zarówno w redakcji, jak i na froncie rosyjsko-czeczeńskiej wojny. Słyszymy relacje jej współpracowników i przyjaciół, którzy zapamiętali ją jako osobę silną i odważną, a przede wszystkim niezwykle wrażliwą na krzywdę drugiego człowieka. Była ona dla nich i dla całego świata symbolem bezkompromisowej walki o sprawiedliwość i obronę demokracji. W swojej pracy dążyła przede wszystkim do ukazania prawdy niewygodnej dla rosyjskiej władzy. Prawdopodobnie dlatego musiała zginąć.

Dokument był pokazywany na FF PLANETE DOC REVIEW 2008, gdzie zdobył Nagrodę Amnesty International za: "przedstawienie Anny Politkowskiej nie tylko jako działaczki na rzecz praw człowieka, ale również, w sposób subtelny, jako bardzo wrażliwej osoby, która przeżywa lęk, ponieważ nie może pracować i pomagać ludziom. Dokument bardzo autentycznie pokazuje relacje międzyludzkie. To, co przeważyło w decyzji Jury to przedstawienie przyjaciół Ani, którzy nadal pracują i pomagają innym i o których nie powinniśmy zapominać. Jurorów chwycił za serce fakt, że film jest zrealizowany bardzo skromnymi środkami, pokazuje bohaterkę w sposób oszczędny technicznie i zachwyca w autentyczny sposób".

Najbliższe emisje

Reklama