Galeria

  • Angielski lekarz
  • Angielski lekarz
  • Angielski lekarz

 

Angielski lekarz

Angielski lekarz Angielski lekarz Angielski lekarz Geoffrey Smith Wielka Brytania 2007

The English Surgeon

reżyser: Geoffrey Smith

film dokumentalny, Wielka Brytania, 2007, 86 min.

Henry Marsh jest chirurgiem. Mieszka w Anglii, do szpitala jeździ na rowerze, w wolnym czasie lubi majsterkować. Poza praktyką we własnym kraju od ponad 15 lat operuje w jednym z kijowskich szpitali publicznych. Ukraińscy pacjenci widzą w nim wybawcę z Zachodu i cudotwórcę.

Jego ukraiński kolega uważa go za mentora, przyjaciela i członka rodziny. Ostatniej wizycie Henry'ego na Ukrainie towarzyszy wiele skrajnych emocji. Wypełnia ją nie tylko intensywna praca, lecz także dylematy dotyczące relacji z pacjentami, poczucie winy z powodu jednej z nieudanych operacji i bezradność wywołana fatalnym poziomem ukraińskiego lecznictwa. Marsh bezustannie natrafia na źle zdiagnozowane przypadki, ludzi, którym w żaden sposób nie można już pomóc. Jednym z jego pacjentów jest Marian Dolishny, którego guz mózgu został uznany za niemożliwy do zoperowania. Henry próbuje udowodnić, że to nieprawda.

Autor filmu Geoffrey Smith pokazuje, że jego bohater to nie tylko wspaniały specjalista, ale też altruista, walczący o życie innych tam, gdzie są na to niewielkie szanse. Cechuje go głęboki humanitaryzm i upór w poszerzaniu pojęcia "niemożliwe". W filmie nie brakuje zarówno scen komicznych, gdy z braku narzędzi lekarze kupują wiertarkę Bosha na kijowskim targu, jak i trzymających w napięciu, np. 15-minutowa sekwencja operacji mózgu Mariana Dolishnego. Dużym walorem dokumentu jest muzyka skomponowana przez Nicka Cave'a i Warrena Ellisa.

Film był pokazywany na festiwalu PLANETE DOC REVIEW 2009.

Najbliższe emisje

Reklama