Galeria

  • Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie!
  • Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie!

 

Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie!

Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie! Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie! Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie! Maciej Cuske, Thierry Paladino, Marcin Sauter, Piotr Stasik Polska 2008

reżyser: Maciej Cuske, Thierry Paladino, Marcin Sauter, Piotr Stasik

film dokumentalny, Polska, 2008, 54 min.

Na planie zdjęciowym nominowanego do Oscara "Katynia", powstał jeszcze jeden film - dokumentalny portret Andrzeja Wajdy, zrealizowany przez czwórkę adeptów jego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii, zrzeszonych w grupie artystycznej Paladino.

Przez kilka miesięcy na przełomie roku 2006 i 2007, młodzi ludzie podpatrywali swojego nauczyciela przy pracy, rozmawiali z nim samym i jego współpracownikami. W efekcie powstał wyjątkowy obraz odsłaniający pełnię osobowości najwybitniejszego polskiego filmowca. Twórcom dokumentu udało się ukazać reżysera, jakiego nie zna widownia jego filmów. Człowieka równie inspirującego dla swojego otoczenia, co i wiele od niego wymagającego. Owładniętego emocjami artysty, dla którego udane ujęcie jest powodem do dzikiej euforii, nieudane zaś - źródłem złości i zniechęcenia. Kamerą młodych dokumentalistów utrwalone zostały chwile skupienia, zmęczenia i radości, jak również szczere wypowiedzi mistrza, traktujące o doświadczeniach i filozofii pracy filmowca. Niezwykły jest w kontrast między potężną maszyną filmową, wprawioną w ruch podczas realizacji "Katynia", a drobną lecz jednocześnie niezłomną postacią człowieka, który ją kiełzna - reżysera z osobowością i charakterem. W dokumencie nie brakuje również bardzo osobistych momentów. Podczas realizacji sceny egzekucji polskich oficerów przez NKWD, reżyser odchodzi samotnie w głąb lasu. Zrekonstruowany na planie obraz przypomina mu o śmierci ojca, rozstrzelanego w 1940 roku. Jego łez nie powinni jednak oglądać członkowie ekipy filmowej.

Film z cyklu: PLANETE DOC

Najbliższe emisje

Reklama