Filmy podobne

czwartek, 2.04 21:00
poniedziałek, 6.04 21:00
poniedziałek, 6.04 22:00
-
-

Galeria

  • Andreas Baader. Życie anarchisty
  • Andreas Baader. Życie anarchisty

Historia

Andreas Baader. Życie anarchisty

Andreas Baader. Życie anarchisty Andreas Baader. Życie anarchisty Andreas Baader. Życie anarchisty Klaus Stern Niemcy 2010

Andreas Baader - Life Of A Public Enemy

reżyser: Klaus Stern

film dokumentalny, Niemcy, 2010, 59 min.

RAF, czyli Rote Armee Fraktion (Frakcja Czerwonej Armii), przeszło do historii jako największa i najniebezpieczniejsza organizacja terrorystyczna w powojennych Niemczech. Kulminacją jej działań była "niemiecka jesień" roku 1977, która poprzedziła ogólnokrajowy kryzys. Architektem sukcesów RAF był założyciel i lider grupy Andreas Baader, najpilniej poszukiwany człowiek w Europie lat 70.

Organizacja, od nazwisk jej liderów zwana także Grupą Baader - Meinhof, przeszła do historii jako najbardziej radykalny "produkt" studenckich niepokojów, których fala przetoczyła się w owym czasie przez kontynent. Inspirowani m.in. przez maoizm, członkowie RAF wypowiedzieli nieformalną wojnę wielkiemu kapitałowi i kostniejącemu społeczeństwu Niemiec Zachodnich. Wspomagali także ruchy narodowowyzwoleńcze w Trzecim Świecie, a bliskie kontakty utrzymywali m.in. z Ludowym Frontem Wyzwolenia Palestyny.
Kluczową postacią Frakcji Czerwonej Armii był Andreas Baader. W kwietniu 1970 roku miał niespełna 27 lat, kiedy aresztowano go m.in. za podkładanie ognia pod centra handlowe w proteście przeciw wojnie w Wietnamie. Już miesiąc później został jednak odbity z więzienia przez oddział dowodzony przez dziennikarkę Ulrike Meinhof. Na wolności kierował napadami na banki i zamachami. 1 czerwca 1972 roku znów został aresztowany. Trzy lata później skazany na dożywocie, zginął w tajemniczych okolicznościach w październiku 1977 roku. Oficjalnie zastrzelił się w więziennej celi.
Kim naprawdę był Andreas Baader, człowiek, który wstrząsnął fundamentami demokratycznego państwa i wyrósł na osobliwego idola generacji zbuntowanych Europejczyków? W miarę upływu lat jego postać zdaje się otaczać coraz więcej mitów i tajemnic. Film "Andreas Baader. Życie anarchisty" stara się dociec prawdy o przywódcy RAF. Jego twórcom udało się dotrzeć do niepublikowanych wcześniej archiwalnym materiałów oraz zaskakujących faktów, jak również ludzi z bliskiego otoczenia Baadera, m.in. jego byłej partnerki Ello Michel. Oto prawdziwy portret ojca nowoczesnego terroryzmu.

Najbliższe emisje

Reklama