ANDRE PREVIN

reżyser: Gillan Greenwood

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1998, 51 min.

Portret Andre Previna, jednego z najbardziej utalentowanych muzyków XX-ego wieku.

Jest znany jako dyrygent, który przewodził takim wielkim orkiestrom jak "London Symphony Orchestra" (1968 - 1979) oraz "Le Royal Philarmonic" (1987 - 1992). Jego nazwisko kojarzy się także często z zwodem pianisty jazzowego i kompozytora muzyki klasycznej.

Niniejszy film przedstawia życie osobiste i zawodową karierę Andre Previna. Realizatorzy wykorzystali fragmenty nigdy wcześniej nie publikowanych wywiadów z artystą.

Andreas Ludwig Priwin urodził się w 1929 roku, w Niemczech. Jeszcze jako licealista rozpoczął pracę nad muzyką do filmów realizowanych przez największe studia filmowe (na przykład MGM). Jego kariera rozwinęła się w błyskawicznym tempie. Jako dwudziestolatek został nagrodzony pierwszym "Oscarem". Jego sukces jest ogromny: skomponował muzykę do takich hitów filmowych jak: "Gigi", "My fair Lady", "Porgy and Bess", czy "Jesus Christ Superstar". Prévin stanowi jedną z ostatnich wielkich osobowości Hollywoodu, które mogą opisać atmosferę dawnych studiów filmowych. Previn był czterokrotnie żonaty. Ojciec czworga dzieci, mimo ogromnej sławy pozostał skromny, choć także dumny ze swoich osiągnięć.

Najbliższe emisje

Reklama