Galeria

  • AMOS OZ
  • AMOS OZ
  • AMOS OZ
  • AMOS OZ
  • AMOS OZ
  • AMOS OZ
  • AMOS OZ
  • AMOS OZ
  • AMOS OZ

 

AMOS OZ

reżyser: Stelios Charalampopoulos

film dokumentalny, Grecja, 2008, 51 min.

Izraelski pisarz i wykładowca uniwersytecki, Amos Oz, opowiada o swoim życiu i twórczości.

Każdego dnia wstaje bardzo wcześnie, tuż przed lub tuż po wschodzie słońca. Dzień zaczyna od półgodzinnego spaceru po pustyni, po czym pije kawę i przystępuje do pracy. Pisze do południa, a po sjeście i krótkiej przerwie znów powraca do pisania. "Gdybym miał za pomocą jednego słowa określić temat moich wszystkich powieści, powiedziałbym, że piszę o rodzinach. Jeśli mam określić za pomocą dwóch słów, powiem, że piszę o nieszczęśliwych rodzinach" - mówi Amos Oz. Urodził się w Jerozolimie w 1939 roku. Jego rodzice przybyli do Izraela z Europy Wschodniej w latach 30. XX wieku. Mówili ze sobą po rosyjsku i po polsku, literaturę czytali po francusku, niemiecku i angielsku, śnili w jidysz, ale syna nauczyli jedynie hebrajskiego. Nie chcieli, aby wyjechał do Europy, czuli, że tylko w Izraelu będzie bezpieczny. Gdy Oz skończył 12 lat, przeżył wielką tragedię - jego matka popełniła samobójstwo. Sam przyznaje, że było to wydarzenie, które miało wielki wpływ na jego twórczość. "Gdyby nie ta śmierć, byłbym prawdopodobnie zupełnie innym pisarzem - przyznaje. Może nie pisałbym o rodzinach przez całe życie, może rodzina nie stanowiłaby dla mnie takiej tajemnicy".

Od 1954 do 1986 roku Oz żył w kibucu Chulda, z kilkuletnią przerwą na studia literackie i filozoficzne na Uniwersytecie Hebrajskim oraz służbę wojskową. Brał udział w izraelsko-palestyńskiej wojnie sześciodniowej na półwyspie Synaj oraz w wojnie Jom Kippur. W kibucu założył rodzinę i pracował aż do momentu, gdy musiał stamtąd wyjechać z powodu choroby syna. Przeprowadził się do miasta Arad, gdzie mieszka do dziś.

Oz jest znanym orędownikiem kompromisu pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami, co często przewija się w jego twórczości. W 1965 roku ukazał się jego debiutancki tom opowiadań zatytułowany "Tam, gdzie wyją szakale". Do najważniejszych dzieł tego uznanego pisarza, przetłumaczonych na wiele języków i publikowanych na całym świecie, należy "Czarna skrzynka", "Mój Michael", "Opowieść o miłości i mroku" i wiele innych.

Najbliższe emisje

Reklama