Galeria

  • AMISZ
  • AMISZ
  • AMISZ
  • AMISZ

 

AMISZ

AMISZ AMISZ AMISZ Jacek Knopp, Edi Pyrek Polska 2006

reżyser: Jacek Knopp, Edi Pyrek

film dokumentalny, Polska, 2006, 25 min.

Dokument o jedynej w Polsce rodzinie Amiszów.

W latach 90-tych do podwarszawskiej wsi przybyła grupa Amiszów z Ameryki. Reakcje miejscowych były negatywne i gdy Amisze zostali okradzeni, postanowili wrócić do USA. Tylko Jacob i Anita z dwójką dzieci zostali w Polsce.

Amisze to odłam protestantów. Ich styl życia jest podporządkowany regułom z Biblii. Rytm wyznaczają zmieniające się pory roku, wspólne śpiewy i modlitwy oraz rodzące się regularnie dzieci. Amisze nie ubierają niczego w kolorze pomarańczowym, żółtym i czerwonym, nie używają gazu, prądu elektrycznego, radia i telewizora. Mężczyźni noszą czarne kapelusze, spodnie na szelki i od chrztu nie golą brody.

W Polsce Jacob wybudował prosty dom z drewna w środku lasu, w którym mieszka z żoną i pięciorgiem dzieci. Na co dzień robi meble i zajmuje się edukacją najstarszego potomstwa. Dom prowadzi Anita. Sama piecze chleb i robi w słoikach przetwory z warzyw i owoców. Nosi na głowie chustę oraz proste, uszyte przez siebie ubrania. W ich rodzinie każdy dzień jest witany i żegnany wspólnym śpiewaniem piosenek. W niedzielę wszyscy pod kierunkiem Jacoba czytają i analizują Ewangelię, modlą się i na koniec zasiadają do obfitszego niż zwykle obiadu.

W filmie Jacob, Anita i ich dzieci opowiadają o swoich przekonaniach, religii i sensie życia. Jacob uważa, że świat zmierza w złym kierunku, ludzie koncentrują się na dobrach materialnych i gubią Boga, który dał nam odpowiedzi na najważniejsze pytania i wskazał, jak żyć. Dowiemy się, co ludzie, którzy odrzucili współczesną cywilizację konsumpcyjną, zyskują i co tracą oraz czy ich dzieci pójdą tą samą drogą, co oni. Spojrzymy również na dzisiejszą Polskę z punktu widzenia Amiszów, których prosty styl życia kontrastuje z pogonią za pieniędzmi i chęcią posiadania, czymś, co kojarzy się z zamożną Ameryką. Paradoksalnie, Amerykanie, którzy przyjechali do obcego kraju, tym wartościom zaprzeczają...

Najbliższe emisje

Reklama