Historia

AMERYKAŃSKIE KAMPANIE WYBORCZE. ROK 1968

reżyser: Mel Stuart

serial dokumentalny, Francja, 1968, 79 min.

Seria epizodów odsłaniających kulisy wydarzeń, jakimi były dla Stanów Zjednoczonych kolejne kampanie prezydenckie.

Niniejszy odcinek przypomina rok 1968, który przyniósł amerykańskiemu społeczeństwu radykalne zmiany. Użycie komputerów dla potrzeb kampanii prezydenckiej oraz udział telewizji w kreowaniu kandydatów przyczyniają się do całkowitej zmiany oblicza wyborów. W 1968 roku wybucha wojna w Wietnamie. Ówczesny prezydent, Lyndon Johnson, nie potrafi wytłumaczyć przyczyny klęsk amerykańskich wojsk. Taki jest kontekst dla rozpoczynającej się kampanii wyborczej. Ze strony demokratów, Eugene McCarthy i Robert Kennedy budują swoje kampanie na hasłach głoszących pokój. Uzyskują poparcie studentów, manifestujących przeciwko przemocy.

W marcu 1968 roku, McCarthy wychodzi zwycięsko z prawyborów zorganizowanych w New Hampshire. Dla ówczesnego prezydenta jest to oznaka zbliżającej się klęski. 31 marca 1968 roku ogłasza on, że nie będzie kandydował w wyborach. 6 czerwca zostaje zamordowany Robert Kennedy. W kraju pogłębia się jeszcze przepaść pomiędzy pacyfistami a zwolennikami zwycięstwa w Wietnamie. Od lipca w Stanach Zjednoczonych panuje atmosfera paniki. W takich warunkach do wyborów kandyduje Hubert Humphrey, zwolennik wojny w Wietnamie. Jednak napięcie i presja społeczna są tak duże, że zostaje on zmuszony do opowiedzenia się za pokojem. W obozie republikańskim panuje względny spokój. Richard Nixon występuje przeciwko liberałowi Nelsonowi Rockefellerowi i konserwatyście Ronaldowi Reaganowi.

Niniejszy film opisuje niespokojną atmosferę wyborów prezydenckich, śledząc poczynania i hasła wyborcze kandydatów poszczególnych obozów politycznych.

Najbliższe emisje

Reklama