AMERYKAŃSKI ZACHÓD: OSTATECZNY KONIEC WALK

reżyser: Stephen Ives

serial dokumentalny, USA, 1996, 85 min.

Amerykański Zachód rozciąga się między rzeką Missisipi a Pacyfikiem. Jest to obszar górzysty, który przecinają rzeki i prerie. Niniejsza seria filmów poświęconych temu fragmentowi Stanów Zjednoczonych odwołuje się do archiwalnych zdjęć oraz wypowiedzi antropologów, pisarzy, historyków...

W latach 1830 - 1840 Indianie z zachodnich obszarów Ameryki znaleźli się w rezerwatach. Ich ziemia została zajęta przez Białych, a bizony, na które polowali dla mięsa i skóry stawały się coraz rzadsze. Około roku 1870 niewiele indiańskich plemion opierało się jeszcze kolonizacji Zachodu.

Najwaleczniejszymi wojownikami okazali się Indianie z plemienia Sioux, którzy gotowi byli wystąpić przeciwko białym najeźdźcom i walczyć o utrzymanie swojego terytorium i tradycyjnego stylu życia. Jednak nawet oni zostali zmuszeni do złożenia broni w 1881 roku. Niektórzy Indianie próbowali prowadzić pokojowe rozmowy z amerykańskim wojskiem. Pertraktacje nie dawały jednak oczekiwanych rezultatów i w efekcie zawsze kończyły się konfliktem zbrojnym. Indianie nie mieli szans w walce z Białymi, którzy niejednokrotnie musieli doprowadzić broniących się Indian do śmierci głodowej, zanim zajęli ich terytoria.

Najbliższe emisje

Reklama