AMERYKAŃSKI ZACHÓD - NAJWIĘKSZE PRZEDSIĘWZIĘCIE POD SŁOŃCEM

reżyser: Stephen Ives

serial dokumentalny, USA, 1996, 84 min.

Amerykański Zachód rozciąga się między rzeką Missisipi a Pacyfikiem. Jest to obszar górzysty, który przecinają rzeki i prerie. Niniejsza seria ośmiu filmów poświęconych temu fragmentowi Stanów Zjednoczonych odwołuje się do archiwalnych zdjęć oraz wypowiedzi antropologów, pisarzy, historyków...

Po wojnie secesyjnej, która podzieliła kraj, Amerykanie włożyli wiele energii w zjednoczenie wszystkich stanów. Pierwszą oznaką dążeń do unifikacji stała się konstrukcja drogi żelaznej. W 1862 roku amerykański rząd (finansujący projekt) powierzył to zadanie dwóm konkurencyjnym przedsiębiorstwom. Prace nad budową drogi kolejowej spowodowały zdziesiątkowanie, niemal wyginięcie, bizonów oraz nieludzkie wykorzystywanie robotników, zwłaszcza taniej siły roboczej z Chin. Wygląd Zachodu zmienił się całkowicie, a wraz z nim sposób myślenia. To na tym obszarze Stanów Zjednoczonych kobiety otrzymały prawo głosu już w 1869.

Kolej spowodowała napływ imigrantów z Europy, zwykle biednych i nie posiadających ziemi, marzących o prowadzeniu własnej farmy.

Najbliższe emisje

Reklama