Historia

Amerykański Faust. Przemiana Condoleezzy

American Faust: From Condi to Neo-Condi

reżyser: Sebastian Doggart

film dokumentalny, USA/Wlk. Brytania, 2009, 86 min.

Condoleezza Rice jest Faustem polityki międzynarodowej - w zamian za władzę zaprzedała swoje ideały i zasady. Manipulacja, nadużycia, zaniedbanie obowiązków, oszukiwanie obywateli - tak niektórzy podsumowują jej dorobek jako sekretarza stanu USA.

Condoleezza Rice przebyła długą drogę od skromnego dzieciństwa w Alabamie po status jednej z najbardziej wpływowych kobiet na świecie. Córka czarnoskórych rodziców - pastora i nauczycielki muzyki, szybko przekonała się, że aby osiągnąć sukces musi być we wszystkim "dwa razy lepsza" niż biali Amerykanie.

Dzisiaj dla większości ludzi popularna Condie jest twarzą administracji George'a W. Busha. Pamięta się jej nieprzejednane stanowisko w sprawie inwazji na Irak, a media po dziś dzień przypominają jej dramatyczną wypowiedź, wedle której dopiero atomowy grzyb miał stać się ostatecznym dowodem na broń masowej zagłady w arsenałach Saddama Husseina. Broń, która stała się pretekstem do wojny, a której istnienia nigdy nie dowiedziono.

Reżyser Sebastian Doggart postanowił przyjrzeć się z bliska karierze politycznej Condoleezzy Rice oraz roli, jaką odegrała w trakcie rządów Busha juniora. W tym celu dokładnie prześledził jej biografię - od momentu narodzin po ustąpienie ze stanowiska, jak również przeprowadził szereg wywiadów ze zwolennikami i przeciwnikami byłej sekretarz. Swoje zdanie na jej temat wygłosili więc m.in. obaj Bushowie, Dick Cheney, Henry Kissinger, John McCain, Arnold Schwarzenegger, Oprah Winfrey, Spike Lee, kongresmeni, dziennikarze, członkowie organizacji pozarządowych oraz krewni samej Condie i jej biografowie.

Rice okłamała opinię publiczną aż 56 razy - wylicza jeden z krytyków. Członek komisji śledczej ds. zamachów 11 września przekonuje, że zlekceważyła doniesienia o planowanych atakach. Osobiście zezwoliła CIA na stosowanie tortur wobec podejrzanych o terroryzm, należała do zarządu Chevronu wiedząc o nadużyciach koncernu, narażała życie setek żołnierzy - padają kolejny zarzut. Wreszcie Spike Lee wytyka jej, iż zapomniała o czarnych Amerykanach, którym przez tyle lat gotowa była służyć. Wszystkie te zarzuty stara się odeprzeć sama Condoleezza Rice, która poddała się kilku prowokującym wywiadom Doggarta.

"Amerykański Faust" to film o sile rażenia porównywalnej do "Fahrenheit 9/11" i "Kursu do Krainy Cienia", choć zrealizowany w zupełnie innej konwencji. Doggart pozwolił przemówić "gadającym głowom", a ich słowa okazują się nierzadko potężniejszą bronią od bomb. Oto prawda o rządach George'a W. Busha i najmocniejszym graczu w jego drużynie.


CZYTAJ BLOGI PLANETE+

Najbliższe emisje

Reklama