AMERYKAŃSKA SZKOŁA ŚREDNIA

reżyser: Frederick Wiseman

film dokumentalny, USA, 1968, 75 min.

W 1968 roku, Wiseman udaje się do jednej ze szkół średnich: do Northeast Highschool w Filadelfii. Ukazuje nam sceny z życia codziennego szkoły.

Podczas gdy wojna w Wietnamie zbiera wciąż nowe ofiary, kolejne pokolenie młodych ludzi kończy swoją edukację w szkole średniej.

W 1968 roku, Wiseman udaje się do jednej ze szkół średnich: do Northeast Highschool w Filadelfii. Ukazuje nam sceny z życia codziennego szkoły, filmując uczniów podczas różnych zajęć: sportowych czy lekcji języków obcych i wychowania seksualnego. Zdjęcia kręcone są również w szkolnej stołówce i podczas zebrania rodziców. Każdy z nas odnajduje w tych zdjęciach odniesienie do tego, co kiedyś sam przeżył w szkolnych latach, lub przeżywa obecnie jako uczeń czy rodzic. Są to bowiem sytuacje, które istnieją w każdej szkole i na całym świecie. W filmie Wisemana pojawia się jednak bolesny akcent, charakterystyczny dla tamtych lat i dla Stanów Zjednoczonych: jedna z nauczycielek czyta wzruszający list od swojego byłego ucznia, który wyjechał na wojnę w Wietnamie. Zwraca się do niej z podziękowaniami za spędzone wspólnie lata i proponuje pieniądze na sfinansowanie szkolnych stypendiów - pieniądze z jego ubezpieczenia, w razie gdyby zginął na wojnie.

Najbliższe emisje

Reklama