Galeria

  • Amazonia. Walka o przetrwanie
  • Amazonia. Walka o przetrwanie

 

Amazonia. Walka o przetrwanie

Amazonia. Walka o przetrwanie Amazonia. Walka o przetrwanie Amazonia. Walka o przetrwanie Alexandre Valenti Francja 2011

Amazonia, the Final Frontier

reżyser: Alexandre Valenti

dokument, Francja, 2011, 50 min.

Na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat zniknęło 17% obszarów lasów deszczowych Amazonii. Świadomi konieczności zatrzymania tego procesu Brazylijczycy dokładają wszelkich starań by ocalić ten wyjątkowy obszar Ziemi.

Amazonia zajmuje obszar około 7 milionów km². Amazońskie lasy deszczowe czyli wiecznie zielone lasy liściaste pokrywają 5,5 miliona km² tej powierzchni. Leżą na obszarze dziewięciu państw. Największy ich fragment należy do Brazylii (60%). Amazonia jest największym i najbogatszym gatunkowo lasem deszczowym na naszej planecie. Aby zrobić dokładny pomiar jej powierzchni oraz walczyć z wylesieniem tych terenów konieczne jest monitorowanie lasów z nieba. Ten największy rezerwat przyrody na Ziemi długo był uważany za płuca naszej planety, ponieważ jest w stanie wchłonąć aż ¼ globalnej emisji dwutlenku węgla. Wycinanie drzew na wielką skalę może doprowadzić do tego, że Amazonia stanie się największym producentem CO2 na Ziemi, ponieważ sama wyemituje więcej dwutlenku niż będzie w stanie go zaabsorbować. Z tego właśnie powodu w Brazylii został uruchomiony program Sipam (Sistema de Proteção da Amazônia czyli System Ochrony Amazonii). Koszt jego wprowadzenia wyniósł miliard euro. System ten wykorzystuje dane generowane przez złożoną infrastrukturę technologiczną, na którą składają się mi.in teledetektory, radary i liczne stacje pogodowe. Umożliwia monitorowanie fauny i flory dwadzieścia cztery godziny na dobę. Dzięki niemu niemożliwe jest wypalenie lub wycięcie lasów deszczowych i pozostanie niezauważonym. Celem Brazylijczyków jest zastraszenie i zniechęcenie potencjalnych dewastatorów Amazonii. W 2010 roku, po zainstalowaniu systemu stopa wylesienia lasów była najniższa od dwudziestu trzech lat. Projekt ochrony Amazonii jest obecnie jednym największych w jaki zaangażowany jest rząd brazylijski. Bez wątpienia jest też wielkim wyzwaniem na skalę globalną.

Najbliższe emisje

Reklama