Filmy podobne

niedziela, 20.10 11:00
niedziela, 20.10 23:00
poniedziałek, 21.10 02:00
-
-

Historia

Alfred Schreyer z Drohobycza

Alfred Schreyer z Drohobycza Alfred Schreyer z Drohobycza Alfred Schreyer z Drohobycza Małgorzata Sady, Marcin Giżycki Polska 2010

reżyser: Małgorzata Sady, Marcin Giżycki

film dokumentalny, Polska, 2010, 44 min.

Bohaterem filmu jest Alfred Schreyer - polski skrzypek, śpiewak i działacz społeczno-kulturalny żydowskiego pochodzenia. Obecnie ostatni żyjący w Drohobyczu uczeń Brunona Schulza.

Dokument w reżyserii Małgorzaty Sady i Marcina Giżyckiego przedstawia niezwykłą historię życia Alfreda Schreyera, cudem ocalałego z Holokaustu. Opowieść osadzona jest w realiach przedwojennego, wojennego i współczesnego Drohobycza.

Alfred Schreyer to przedstawiciel odchodzącego świata przedwojennej inteligencji, człowiek niezwykłej kultury i nienagannych manier. Obecnie, będąc już na emeryturze, występuje na okazyjnych koncertach grając na skrzypcach i śpiewając piosenki jidysz i przedwojenne polskie tanga. Od wielu lat przywraca pamięć o Brunonie Schulzu, m.in. uczestnicząc w kolejnych edycjach Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. W 2012 został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej.

Najbliższe emisje

Reklama