Nauka i technika

ALFRED KINSEY - PIONIER REWOLUCJI SEKSUALNEJ

reżyser: Clare Beavan

film dokumentalny, Wlk. Brytania, 1996, 50 min.

Na długo przed liberalizacją obyczajów, która objęła całą Amerykę w końcu lat 60-ych, pewien amerykański lekarz złamał tabu związane z tematyką seksu i szokował swoim podejściem do tego problemu. Lekarzem tym był Alfred Kinsey.

W 1948 roku, wówczas jeszcze mało znany zoolog i lekarz - Alfred Kinsey (1894 - 1956), rozpoczął polemikę na temat seksu publikując raport o seksualności człowieka. W Stanach Zjednoczonych raport ten szybko stał się najlepiej sprzedawaną publikacją. Studia Kinseya oparte były na ankietach i kwestionariuszach. Dzieliły się one na dwa podstawowe działy: "Zachowanie seksualne mężczyzny" (1948) oraz "Zachowanie seksualne kobiety" (1953). Wszystko zaczęło się na uniwersytecie w Indianie, gdzie Kinsey w 1938 roku założył instytut badań nad seksualnością a sam prowadził wykłady na temat życia w małżeństwie. Mimo, że nie mógł liczyć na wielką tolerancję, doktor Kinsey sam sfinansował swoje prace.

Kinsey zmarł w 1956 roku pozostawiając bogate studia na temat ludzkiej natury, wartościowe nie tylko dla współczesnych, ale też dla przyszłych pokoleń. Prawdziwa rewolucja seksualna dokonała się zaledwie kilka lat po jego śmierci.

Najbliższe emisje

Reklama